UE poszerza sankcje wobec Korei Północnej

UE poszerza sankcje wobec Korei Północnej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unia Europejska zdecydowała w poniedziałek o rozszerzeniu listy osób i podmiotów z Korei Północnej objętych sankcjami o 17 osób. Retorsje obejmują zamrożenie aktywów i ograniczenia w podróżowaniu.

Sankcje zostały przyjęte jako środek utrzymywania presji na Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną (KRLD) "z uwagi na ciągłe i przyspieszone rozwijanie przez nią programu jądrowego oraz balistycznego przy rażącym lekceważeniu poprzednich rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ".

17 osób zostało objętych sankcjami ze względu na udział "w nielegalnych operacjach handlowych i działaniach mających na celu ułatwienie (północnokoreańskiemu reżimowi) uchylania się od sankcji nałożonych przez ONZ, w tym z zagranicy".

Decyzja ta oznacza, że na unijnej liście sankcji wobec KRLD znajduje się teraz łącznie 58 osób i 10 podmiotów. Ponadto obowiązuje lista objętych sankcjami ONZ, na której jest 79 osób i 54 podmioty.

W 2017 roku Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła trzy pakiety sankcji wobec KRLD. Sankcje przyjęte 5 sierpnia dotyczyły zakazu importu stali i węgla z KRLD oraz zakazu prowadzenia połowów przez statki północnokoreańskie na wodach międzynarodowych. 11 września zakazano importu tekstyliów oraz wprowadzono ograniczenia w dostawach ropy naftowej dla Korei Płn.

22 grudnia RB jednomyślnie przyjęła rezolucję nakładającą kolejne sankcje, tym razem wymierzone głównie w przetworzone produkty petrochemiczne. Rezolucja ma docelowo ograniczyć o 75 proc. dostawy ropy naftowej i produktów pochodnych do Korei Płn. Ponadto północnokoreańscy pracownicy, którzy są zatrudniani przede wszystkim w Rosji i Chinach, mają w ciągu 12 miesięcy zostać odesłani do kraju; według ONZ pracują oni "w warunkach zbliżonych do niewolnictwa".

RB nakładała kolejne ograniczenia na reżim w związku z jego programem broni nuklearnej i balistycznej i w odpowiedzi m.in. na testy międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM). We wrześniu 2017 r. Pjongjang przeprowadził ponadto szóstą i najpotężniejszą z dotychczasowych próbę nuklearną.

Znaczny wzrost aktywności komunistycznego reżimu w Pjongjangu w minionym roku wywołał ostre reakcje wspólnoty międzynarodowej i wzrost napięcia na Półwyspie Koreańskim.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UE poszerza sankcje wobec Korei Północnej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!