Umowa bankowa z udziałem krajów spoza euro

Wszystkie kraje spoza strefy euro z wyjątkiem Wielkiej Brytanii biorą udział w negocjacjach nad nową umową międzyrządową, która ma regulować zasady wspólnego funduszu na likwidację banków w unii bankowej - poinformowały we wtorek unijne źródła dyplomatyczne.

Zawarcie osobnej umowy, która nie będzie częścią traktatów UE, zapowiedziały w grudniu państwa eurolandu automatycznie przystępujące do powstającej unii bankowej. Do udziału w negocjacjach zaproszono też kraje spoza euro, rozważające udział we wspólnym nadzorze bankowym. Z kolei państwa, które nie zamierzają wejść do nadzoru, mogą uczestniczyć w pracach nad umową międzyrządową tylko w roli obserwatorów.

"W negocjacjach uczestniczą oczywiście wszystkie kraje strefy euro, ale pozostałe państwa również notyfikowały, że są stronami negocjacji w sprawie umowy - z jednym wyjątkiem. Jeden kraj poinformował, że uczestniczy w pracach tylko jako obserwator" - poinformował dziennikarzy unijny dyplomata. Obserwatorem jest Wielka Brytania, która nie zamierza przystępować do wspólnego nadzoru bankowego.

Negocjacje rozpoczęły się w zeszłym tygodniu i potrwają do 1 marca. Według dyplomaty umowa międzyrządowa ma być "krótkim dokumentem, liczącym tylko parę artykułów". Będzie dotyczyć pobierania przez państwa składek od banków i transferowania ich do wspólnego funduszu oraz stopniowego uwspólnotawiania zgromadzonych w nim środków. Fundusz, który będzie ważnym elementem całego mechanizmu restrukturyzacji i likwidacji banków (SRM), ma się napełniać przez dziesięć lat i docelowo wynieść 55 mld euro.

Umowa w sprawie wspólnego funduszu likwidacji i restrukturyzacji banków będzie trzecim - po tzw. pakcie fiskalnym o wzmocnieniu dyscypliny budżetowej i traktacie w sprawie funduszu ratunkowego dla strefy euro EMS -porozumieniem międzyrządowym zawieranym przez euroland poza unijnymi traktatami i omijającym instytucje Unii.

Na to rozwiązanie zdecydowano się głównie za sprawą Niemiec, które argumentują, że traktat UE nie daje wystarczającej podstawy prawnej do utworzenia wspólnego funduszu ratunkowego dla banków i niemiecki Trybunał Konstytucyjny zakwestionowałby decyzje UE w tej sprawie.

Plany zawarcia kolejnej umowy międzyrządowej nie podobają się jednak Parlamentowi Europejskiemu, co może utrudnić ostateczne porozumienie w sprawie całości zasad mechanizmu uporządkowanej restrukturyzacji i likwidacji banków (SRM), który będzie drugim - po wspólnym nadzorze - filarem unii bankowej.

Unia bankowa ma uchronić euroland przed kolejnym kryzysem finansowym i oszczędzić kieszenie podatników, gdy upadają banki. Unia ma być też otwarta dla krajów spoza eurolandu.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Umowa bankowa z udziałem krajów spoza euro

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!