Umowa o wolnym handlu między USA a Azją zagrożeniem dla Europy?

Umowa o wolnym handlu między USA a Azją zagrożeniem dla Europy?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W tym tygodniu USA i 11 państw Azji i Pacyfiku zakończyły negocjacje transpacyficznego układu o partnerstwie (TTP). Umowa o wolnym handlu między USA a Azją jest zagrożeniem dla gospodarki europejskiej.

Jak mówi Przemysław Ruchlicki, ekspert prawno-gospodarczy Krajowej Izby Gospodarczej, 40 proc. eksportu ze Stanów Zjednoczonych trafia właśnie do Azji.

- Gospodarka Unii Europejskiej, mimo że najbogatsza to jednak konsumenci się starzeją, będzie ich coraz mniej. W Europie kupuje się dosyć zaawansowane technologicznie produkty. Tymczasem Azja to rynek wschodzący, tam klasa średnia dopiero powstaje. Trzeba pamiętać, że sygnatariusze umowy TTP to jest rynek konsumencki dwukrotnie większy niż w Unii Europejskiej – podkreśla gość.



I to tam może być w większym stopniu kierowany handel. Pozycja krajów Azji i Pacyfiku jest w tym partnerstwie bardzo silna. - Większość umów dwustronnych, które Amerykanie zawierają ze swoimi partnerami handlowymi polega na to, że to oni dyktują warunki ze względu na wielkość gospodarki. Tutaj nie było to już takie proste ze względu na to, że to nie Stany Zjednoczone były inicjatorem tego porozumienia. Ono powstało w Azji. Nie jest też tajemnicą, że zarówno amerykanie, jak i pozostałe kraje Pacyfiku niechętnie patrzą na coraz szybszy rozwój Chin, również militarny, w regionie. Dlatego próbują tę równowagę przywrócić, a ta umowa ma mieć taką właśnie funkcję w obszarze gospodarczym – wyjaśnia rozmówca.

Co ważne, zakończenie negocjacji w sprawie TTP może przyspieszyć rozmowy w sprawie umowy o wolnym handlu między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. - To też jest sygnał do tego, żeby przyspieszyć negocjacje w sprawie TTIP, czyli negocjacji między Stanami Zjednoczonymi, a Unią Europejską. Chodzi o to, żebyśmy nie zostali za daleko w tyle, jednak utrzymali ten potencjał wzrostu, który w Unii Europejskiej mamy. A z drugiej strony ważne jest także w kontekście negocjacji TTIP, że pewne postanowienia i pewne klauzule już zostały wynegocjowane i można ich użyć jako modelowych rozwiązań. Więc to też może trochę przyspieszyć negocjacje w sprawie TTIP – mówi gość.

Amerykański Peterson Institute szacuje, że Europa może tracić na transpacyficznej umowie handlowej TPP 3,7 mld USD rocznie od 2025 r., kiedy - jak się oczekuje - umowa wejdzie w życie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Umowa o wolnym handlu między USA a Azją zagrożeniem dla Europy?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!