Unia Europejska przedłużyła sankcje wobec Ukraińców

Unia Europejska przedłużyła sankcje wobec Ukraińców
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wspólnota Europejska przedłużyła sankcje wobec 13 byłych członków władz Ukrainy, oskarżanych o sprzeniewierzenie ukraińskich funduszy państwowych i nadużycia, które spowodowały straty dla państwa.

Restrykcje w formie zamrożenia aktywów będą obowiązywać do 6 marca 2019 roku. Z listy wykreślono dwie osoby.

Sankcje w formie zamrożenia przez UE aktywów osób oskarżanych o sprzeniewierzenie funduszy państwowych wprowadzono wiosną 2014 roku we współpracy z ukraińskim wymiarem sprawiedliwości, który przekazał nazwiska osób objętych na Ukrainie dochodzeniem w tej sprawie. Od tego czasu restrykcje są przedłużane co roku.

Początkowo na czarnej liście było ponad 20 osób, w tym m.in. były prezydent Wiktor Janukowycz i jego synowie, były premier Mykoła Azarow oraz byli ministrowie, a także biznesmeni, w tym właściciel grupy spółek Gaz Ukraina Serhij Kurczenko.

Pod koniec 2014 roku z Kijowa nadeszły informacje, że niektóre z tych osób nie są już objęte postępowaniem, unijni eksperci musieli więc dokonać przeglądu restrykcji. Z listy usunięto wówczas cztery nazwiska, a przy tegorocznym przeglądzie wykasowano kolejne dwa. Obecnie na liście pozostaje 13 osób.

Czytaj także: Ukraiński minister ostrzega Polaków: na tym zyska tylko Rosja

Utrzymywanie sankcji bez wystarczających podstaw prawnych jest dla Unii ryzykowne, bo do Sądu UE w Luksemburgu trafiło kilkanaście skarg przeciwko decyzji o nałożeniu restrykcji na byłych członków władz Ukrainy i oligarchów.

Pod koniec stycznia 2016 roku sąd UE unieważnił decyzje o zamrożeniu w okresie od 6 marca 2014 roku do 5 marca 2015 roku aktywów finansowych należących do pięciu Ukraińców, w tym byłego premiera Azarowa i byłego p.o. premiera Serhija Arbuzowa. Sędziowie w Luksemburgu uznali wówczas, że "nie można uznać osoby za odpowiedzialną za sprzeniewierzenie funduszy z tego jedynie powodu, iż jest ona objęta dochodzeniem wstępnym w państwie trzecim", podczas gdy Rada UE (tj. rządy państw członkowskich) nie wie, jakie czyny są zarzucane tej osobie w ramach tego dochodzenia.

Z kolei we wrześniu 2016 roku Sąd UE częściowo unieważnił sankcje finansowe nałożone na Janukowycza, jego syna Ołeksandra i byłego szefa administracji prezydenckiej Andrija Klujewa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Unia Europejska przedłużyła sankcje wobec Ukraińców

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!