Unia Europejska rzuca rękawicę Pekinowi

Unia Europejska rzuca rękawicę Pekinowi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niespełna miesiąc po orędziu przewodniczącego Komisji Europejskiej, Jean Claude'a Junckera, o stanie Unii Europejskiej, w którym przekonywał on, że Europejczycy nie są "naiwnymi zwolennikami wolnego handlu" szefowie Komisji, Parlamentu i Rady uzgodnili we wtorek, 3 października, nowe przepisy chroniące rynek unii przed nieuczciwym importem z Chin. Regulacje będą głosowane w listopadzie, a wejdą w życie od nowego roku.

W listopadzie 2016 r. Komisja Europejska przyjęła propozycję zmian w polityce handlowej w zakresie instrumentów obronnych (TDIs), ceł antydumpingowych (AD) oraz regulacji dotyczących subsydiów (AS). Celem zmian było przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom handlowych państw trzecich, przede wszystkim Chin. UE miała w 2016 r. 174 mld euro deficytu w handlu z Chinami (Polska 12 mld za pierwsze półrocze 2017 r.).

Politycznym tłem działań Komisji był spór z Chinami o uznanie ich za gospodarkę rynkową. Gdy bowiem Chiny przystępowały do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w 2001 r., ich członkostwo obwarowano specjalnym protokołem uwzględniającym specyfikę modelu gospodarczego Chin opartego na ogromnej ingerencji państwa i kontroli przedsiębiorstw. Na mocy jednego z paragrafów sekcji 15 protokołu, dotyczącej zasad porównywania cen, członkowie Światowej Organizacji Handlu traktowali Chiny jako gospodarkę nierynkową, co pozwalało im na stosowanie innej metodologii przy ocenie zasadności wprowadzania ceł antydumpingowych na import z Chin, niż wobec państw o statusie rynkowej gospodarki.

W grudniu 2016 r. stosowny paragraf wygasł i zmusił strony do zmiany podejścia. Chiny domagały się, aby UE przyznała im status gospodarki rynkowej. Bruksela sprzeciwiła się temu i utrzymała niekorzystne dla Chin obliczanie ceny w postępowaniach antydumpingowych.

W dalszej części tekstu szczegóły nowego podejścia Unii Europejskiej do relacji handlowych z Chinami
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!