Unia Europejska zapłaci USA za brak ceł na stal i aluminium?

Unia Europejska zapłaci USA za brak ceł na stal i aluminium?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bruksela kontynuuje rozmowy z Waszyngtonem na temat zapowiedzi nałożenia na Unię Europejską dodatkowych ceł na stal i aluminium. Unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem stwierdziła właśnie, że wciąż nie jest pewna, czego Stany Zjednoczone chcą w zamian za wyłączenie Wspólnoty z ceł.

Prezydent USA Donald Trump zdecydował, że Unia Europejska i sześć krajów zostanie wyłączonych z wprowadzonych 25-proc. ceł na stal i 10-proc. ceł na aluminium tymczasowo, do 1 maja. UE jednak domaga się stałego wyłączenia.

W czwartek (12 kwietnia) w Kopenhadze komisarz Malmstroem, która w imieniu Wspólnoty prowadzi rozmowy w tej sprawie, mówiąc, że nadal nie jest jasne, czego chce Waszyngton w zamian za stałe zwolnienie UE z ceł, oświadczyła: "Wciąż mamy wątpliwości".

Dodała, że jest w stałym kontakcie w tej sprawie z amerykańskim ministrem handlu Wilburem Rossem.

Podczas marcowego szczytu UE w Brukseli szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ocenił, że wyznaczony przez Stany Zjednoczone termin 1 maja, by Wspólnota porozumiała się z USA w sprawie relacji handlowych, jest nierealistyczny.

Przywódcy krajów UE wezwali USA na szczycie w belgijskiej stolicy do stałego wykluczenia Wspólnoty z nowych taryf na stal i aluminium.

Czytaj także: Chiny: USA nie mają szczerych intencji w negocjacjach handlowych

Oprócz UE Stany Zjednoczone wyłączyły z ceł Australię, Argentynę, Koreę Południową, Brazylię, Kanadę i Meksyk. Pierwotnie Trump mówił, że wyłączone będą tylko te dwa ostatnie państwa.

Tymczasem dyplomaci podkreślają, że problemem jest m.in. wspólne amerykańsko-unijne podejście wobec Chin. Amerykanie zwracają uwagę nie tylko na problem nadprodukcji dotowanej przez to państwo stali, ale też kwestię własności intelektualnej i nadwyżkę w bilansie handlowym tego kraju z USA.

8 marca prezydent Trump podpisał rozporządzenie nakładające cła na stal i aluminium. Powiedział, że w ten sposób władze radzą sobie z atakiem na USA. Powołał się przy tym na przepis z 1962 r., czyli z czasów zimnej wojny, który pozwala prezydentowi na ograniczenie importu i nałożenie nieograniczonych ceł, jeśli przemawiają za tym względy bezpieczeństwa narodowego. Amerykańskie cła weszły w życie 23 marca.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Unia Europejska zapłaci USA za brak ceł na stal i aluminium?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!