Unijne wsparcie czeka na dobre projekty

Unijne wsparcie czeka na dobre projekty
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Inwestycja w środki trwałe po kryzysie finansowym drastycznie spadły w Unii Europejskiej. Plan Junckera to odpowiedź na te spadki. Ma wesprzeć takie projekty, które są zbyt ryzykowne dla banków komercyjnych. Zdaniem uczestników panelu „Plan Inwestycyjny dla Europy – nowe rozwiązania w zakresie finansowania przedsiębiorstw” problemem nie jest brak finansowania, lecz odpowiedniej jakości projektów, nadających się do wsparcia.

Plan Junckera to wiązka instrumentów finansowych, które mają podnieść poziom inwestycyjny w Europie. - Po kryzysie finansowym lat 2009 – 2011 inwestycje w środki trwałe w Unii Europejskiej spadły z ponad 3 bln euro przed kryzysem do 2,6 bln w 2013 – 2014 – wyjaśniał genezę stworzenia tego planu  moderator sesji Wojciech Hann, dyrektor zarządzający segmentu Rynki Kapitałowe/M&A w IPOPEMA Securities. Plan zakłada wspieranie takich projektów które mogłyby być rozpatrywane przez banki komercyjne, ale są dla nich trochę zbyt ryzykowne. Ma on wesprzeć inwestycje w wybranych sektorach, żeby zmniejszyć ostrożność banków. Zdaniem Witolda Słowika, podsekretarza stanu, w Ministerstwie Rozwoju istnieje ścisły związek między rządowym planem odpowiedzialnego rozwoju, zwanym planem Morawieckiego a planem Junckera, w którym jest mowa o branżach innowacyjnych, mających na celu pobudzenie rozwoju. Cele planu rządu są analogiczne. Kim Kreilgaard, specjalista ds. bankowości, kierownik wydziału przedsiębiorstw – Polska i Kraje Bałtyckie w Europejskim Banku Inwestycyjnym zauważył, że Polska nie inwestuje tyle ile powinna, żeby dogonić stare kraje Unii Europejskiej. Stwierdził, że w najnowszej wersji planu możliwe jest wsparcie nie tylko dużych przedsięwzięć, ale także mniejszych – próg kredytu spadł z 20 mln euro do 7,5 mln euro.

Z tej zapowiedzi zadowolony był zwłaszcza Tomáš Novotný, wiceminister przemysłu i handlu ds. funduszy unijnych, wspierania prac badawczo-rozwojowych, inwestycji i innowacji Czech, gdzie małe i średnie firmy dominują w gospodarce. Obawia się on, że czeskie przedsiębiorstwa mogą stracić zbyt wiele czasu na przekonanie się do kredytów oferowanych w ramach planu Junckera, zwłaszcza, że były przyzwyczajone do subsydiów. - Pamiętam jak długo firmy uczyły się obecnej struktury finansowania z funduszy europejskich, boję się, że większość finansów z planu Junckera zdąży odpłynąć do krajów tzw. starej unii – powiedział Novotný.

Mirosław Panek, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego nie boi się braku funduszy, lecz niewystarczającej ilości projektów, które będzie można sfinansować.  - Europa straciła wiarę w swoją przyszłość. Z powodów demograficznych straciła optymizm. Plan Junckera ma rozdmuchać ogniska optymizmu – powiedział Mirosław Panek. Jego zdaniem przewaga planu Junckera nad dotacjami polega na tym, że te ostatnie wydaje się raz, a fundusze z kredytów wracają do kredytodawcy i można skorzystać z nich wiele razy. Panek zauważył, że od samego deklarowania ile się wyda do przekonania że pieniądze zostały właściwie spożytkowane jest długa droga.  – Dlatego potrzeba dobrych projektów, takich które były by rozpatrywane przez banki komercyjne, ale są trochę zbyt ryzykowne. Plan Junckera ma wesprzeć projekty w wybranych sektorach, żeby zmniejszyć ostrożność banków - nie przynosi nowych projektów, tylko wybiera i wspiera istniejące – mówił Mirosław Panek.

Podobne opinie prezentowali także inni uczestnicy panelu. Alina Wołoszyn, partner w KPMG, szef Zespołu Finansowania i Infrastruktury w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej uważa, że inwestycje w infrastrukturę to bardziej konsumpcja, choć sprzyja ona rozwojowi gospodarki. Teraz jednak potrzeba następnego kroku – stworzenia koncepcji tego biznesu, który ma powstać, wskazania działalności, która będzie o co będzie generowała popyt za 20 – 30 lat. - Polska i Europa nie mają pomysłu na to kim chcą być w świecie z punktu widzenia biznesu: co chcemy rozwijać, co produkować. Przewaga taniej siły roboczej się skończy – pensje i oczekiwania rosną. Teraz trzeba się nad tym zastanowić – powiedziała Alina Wołoszyn.

Michał Popiołek, członek zarządu mBanku odpowiedzialny za finansowanie strukturalne stwierdził, że trzeba wzmocnić kreowanie innowacyjności na poziomie dużych korporacji – na tym tle Europa prezentuje się gorzej niż Stany Zjednoczone. – Chcemy żeby za 5 lat 20 proc. naszych przychodów pochodziło z produktów, których jeszcze nie ma. Trzeba kreować produkty, które będą sprzedawane za 20 lat, czasami jeszcze nie ma dla nich miejsca na rynku – powiedział Popiołek.  Wskazał na rynek energetyczny, który czeka ogromna zmiana, ponieważ wykorzystujemy coraz więcej urządzeń i technologii elektrycznych, odchodząc od węgla i ropy. Jego zdaniem energetyka powinna iść śladem bankowości – w ten segment weszliśmy dość późno i dlatego inwestowaliśmy w nowe rozwiązania i mamy jedną z najbardziej innowacyjnych bankowości w świecie.

Mirosław Panek zauważył jednak, że dla przemysłów opartych o węgiel kamienny Plan Junckera nie zawsze jest przydatny.  - Nie wszystkie luki inwestycyjne są pokrywane przez ten plan Junckera Z polskiego punktu widzenia poważnym problemem jest to, że kolejne banki komercyjne z powodów ideologicznych odchodzą od finansowania pewnych gałęzi przemysłu bardzo istotnych dla naszej gospodarki, czyli górnictwa i energetyki węglowej. Tą lukę będziemy musieli wypełnić sami – powiedział Mirosław Panek.

Marek Wadowski, wiceprezes zarządu ds. ekonomiczno-finansowych, Tauron Polska Energia stwierdził jednak, że jego firma może w niektórych przypadkach korzystać ze wsparcia instrumentów planu Junckera i dzięki ich wykorzystaniu prowadzić inwestycje, których nie mogłaby oprzeć tylko o finansowanie banków komercyjnych, dla których polska energetyka oparta o węgiel kamienny przestała być atrakcyjnym partnerem. - Tauron ma dość wysoki stopień zadłużenia, więc szukamy środków które pozwolą sfinansować rozwinięty program inwestycyjny, ale nie złamać finansowania z innych źródeł. Plan Junckera powoduje, że jesteśmy w stanie realizować projekty, których w innych warunkach byśmy nie zrobili – mówił Marek Wadowski.

Dariusz Pietrzak, wiceprezes Enterprise Investors wskazał z kolei na to, że plan Junckera może ułatwić inwestowanie np. w OZE. Wiele projektów w tym segmencie może się stać komercyjnie inwestowalnych, ale to jeden z obszarów bardzo nastawiony na ryzyko zmian legislacyjnych, więc dodatkowe źródło inwestowania może zmniejszyć ryzyko dla komercyjnych inwestorów.

Zdaniem Tomasza Gibasa, reprezentanta Komisji Europejskiej w Warszawie priorytetowym z punktu widzenia komisji jest trzeci filar planu Junckera,  dotyczący deregulacji, przejrzystego prawa i funkcjonowania rynku. – Jest kilka kwestii, o których mówimy od lat, np. poprawa otoczenia inwestycyjnego w transporcie czy sieciach energetycznych. Powtarzamy, że trzeba usprawnić proces wydawania pozwoleń na budowę, rozwiązać problemy planowania przestrzennego. Sugerujemy państwom członkowskim które elementy stanowią wąskie gardła dla rozwoju – mówił Tomasz Gibas.

Michał Popiołek, członek zarządu mBanku odpowiedzialny za finansowanie strukturalne także podkreślał, że pieniędzy jest dużo w różnej formie – kredytów, wsparcia, czy funduszy private equity. Brakuje natomiast odpowiedniej liczby projektów, które mają sens i wpisują się w długoterminowa plany rozwoju. Jako jedną z barier rozwoju wskazał niepewność wynikającą głównie z kwestii regulacyjnych - przedsiębiorcy muszą czuć stabilność sytuacji. Ciągłe zmiany utrudniają ocenę ryzyka.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Unijne wsparcie czeka na dobre projekty

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!