XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

UOKiK wprowadza "tajemniczego klienta"

UOKiK wprowadza "tajemniczego klienta"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Koniec zabawy w kotka i myszkę między nieuczciwymi kontrahentami a oszukiwanymi konsumentami. UOKiK wprowadza do gry nową postać - "tajemniczego klienta", który nie tylko będzie kontrolował ale i dokonywał próbnego zakupu.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów próbuje diagnozować praktyki sprzedaży na różnych etapach kontraktowania. Czasami jest tak, że przedsiębiorcy łamią prawo na etapie przedkontraktowym, czasami w toku wykonywania umowy a czasami po, na przykład nie realizując uprawnień z tytułu rękojmi.

To co było najtrudniejsze ze strony UOKiK-u to szukanie dowodów na to, że zasady uczciwości kupieckiej, często łamane są właśnie na etapie zawierania umowy. Tutaj to łamanie przepisów i nie przestrzeganie praw konsumentów nie wynika z dokumentów, bo często ten etap zawierania kontraktu nie jest dokumentowany.

- Stąd idea, aby móc monitorować ten moment zawierania umowy, czyli jak przebiega komunikacja przedsiębiorcy z konsumentem i czy przypadkiem konsument nie jest wprowadzany w błąd. Pomyśleliśmy, że dobrą instytucją będzie tak zwany „tajemniczy klient”. Byłby to tak naprawdę ktoś , kto przeprowadzałby kontrolę i mógł dokonywać próby zakupu - mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl wiceprezes UOKiK Dorota Karczewska.



"Tajemniczy klient" to nie prowokator

Taki zakup kontrolowany byłby dokonywany przez pracownika UOKiK. Ten pracownik nie będzie mógł absolutnie prowokować przedsiębiorcy. Będzie mógł tylko i wyłącznie monitorować jak przebiega procedura sprzedaży.

Musi być zgoda na użycie "tajemniczego klienta"

- Użycie takiego środka musi być proporcjonalne, czyli przewidzieliśmy w projekcie ustawy, że zanim UOKiK podejmie decyzje o skorzystaniu z zakupu kontrolowanego, będzie musiał uzyskać zgodę Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ta procedura będzie mogła być zastosowana w przypadku kiedy zaistnieje prawdopodobieństwo popełnienia praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów. Takie prawdopodobieństwo może wynikać ze skarg konsumentów lub na przykład z doniesień prasowych - wyjaśnia wiceprezes UOKiK

W przyszłym tygodniu projektem nowelizacji Ustawy o Ochronie Konkurencji i Konsumentów wprowadzającym "tajemniczego klienta" zajmie się Komitet Stały Rady Ministrów. Jest szansa że jeszcze w tej kadencji Sejmu Ustawa zostanie uchwalona.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UOKiK wprowadza "tajemniczego klienta"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!