PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Usługi użyteczności publicznej jako instrument inwestowania w długoterminowe zdolności rozwojowe i globalną konkurencyjność unii europejskiej

Autor: Ekonomia XXI 2016 (10), Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu - Jerzy Ząbkowicz
12-01-2017 11:12

Biała Księga nt. usług użyteczności publicznej z 2004 r., stanowiąca podsumowanie debaty poświęconej europejskiemu modelowi społeczeństwa, definiuje te usługi jako podstawowy czynnik zapewniający społeczną i terytorialną spójność oraz konkurencyjność gospodarki unijnej.

Streszczenie
Tym samym wyraźnie podkreśla rolę usług użyteczności publicznej w dążeniu Unii do osiągnięcia strategicznego celu wytyczonego przez szczyt Rady Europejskiej w Lizbonie w 2000 r. - uczynienia z gospodarki unijnej najbardziej konkurencyjnej i dynamicznej gospodarki na świecie, opartej na wiedzy i zdolnej do utrzymania trwałego wzrostu gospodarczego. Takie usytuowanie usług użyteczności publicznej w unijnym organizmie wskazuje na stopniową ewolucję zachodzącą w hierarchii przydzielonych im zadań.

Wcześniej dostęp do usług użyteczności publicznej oceniany był w pierwszym rzędzie jako zasadniczy element obywatelstwa europejskiego, niezbędny do pełnego korzystania z praw fundamentalnych. Obecnie - nie umniejszając powyższej roli - coraz większego znaczenia nabiera postrzeganie usług użyteczności publicznej jako strategicznego instrumentu inwestowania w długoterminowe zdolności rozwojowe i konkurencyjność globalną UE. Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na zachodzący proces przewartościowania w hierarchii zadań przydzielonych w Unii usługom użyteczności publicznej i - na tym tle - wskazanie na różnice w podejściach instytucji unijnych oraz władz publicznych krajów członkowskich. Wynikające z tego kluczowe pytanie brzmi: czy w UE osiągnięto już konsensus co do uznania rozwoju usług użyteczności publicznej za warunek jej globalnej konkurencyjności? Punktem wyjścia analizy są priorytety wskazane w strategii lizbońskiej i "Europa 2020".

1. Wstęp

Strategia przyjęta przez szczyt Rady Europejskiej w Lizbonie w marcu 2000 r. za priorytet uznała przekształcenie Unii w "najbardziej konkurencyjną i dynamiczną gospodarkę na świecie, opartą na wiedzy i zdolną do utrzymania trwałego wzrostu gospodarczego, z większą liczbą lepszych miejsc pracy oraz większym zakresem spójności społecznej" [Lisbon Strategy 2000]. Konstrukcją docelową miała stać się odtąd koncepcja budowy gospodarki bazującej na wiedzy zamiast na czynnikach tradycyjnych, zmieniająca paradygmat rozwoju i włączająca nośniki wiedzy do grupy czynników inwestycyjnych. Przyspieszeniu reform strukturalnych towarzyszyć miała modernizacja europejskiego modelu społecznego koncentrująca uwagę na inwestowaniu w ludzi i zwalczaniu praktyk społecznego wykluczenia.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

30 225 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

744 090 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP