VII Europejski Kongres Gospodarczy podsumowany

VII Europejski Kongres Gospodarczy podsumowany
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rekordowa liczba uczestników: 7,5 tys. osób, 700 prelegentów, a także 500 akredytowanych dziennikarzy z polskich i zagranicznych redakcji - to niektóre z liczb charakteryzujących siódmą edycję Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, najważniejszej debaty biznesowej w Europie Centralnej.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej podsumowano wydarzenie, którego organizatorem jest Grupa PTWP. Siódma edycja EEC (European Economic Congress) odbyła się w dniach 20-22 kwietnia.

Zobacz też: Europa potrzebuje przełomu. Wnioski VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Podczas trzech kongresowych dni imprezę odwiedziło ok. 7,5 tys. uczestników, w tym ok. 700 prelegentów, a także 500 akredytowanych dziennikarzy z polskich i zagranicznych redakcji.



- Mamy dużą satysfakcję z tego, że po raz pierwszy podczas EEC tak wiele słyszeliśmy nt. pozytywnych zmian w Katowicach i na Śląsku. Kongres jest dobrze oceniany i co najważniejsze, wciąż posiada atut świeżości i nowości - podkreślił Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP oraz inicjator EEC.

Wśród gości Kongresu byli m.in. czterej komisarze Unii Europejskiej, mocna reprezentacja krajowego i europejskiego parlamentu, kilkudziesięciu ministrów i wiceministrów z Polski, Europy oraz innych kontynentów, a także prezesi największych firm i liczni biznesmeni.

Nowym miejscem debat, a odbyło się ok. 100 sesji dyskusyjnych, było Międzynarodowe Centrum Kongresowe, jeden z kluczowych obiektów katowickiej Stefy Kultury - zrewitalizowanych terenów byłej kopalni Katowice, w bezpośrednim sąsiedztwie hali widowiskowo-sportowej Spodek.

Kuśpik przyznał, że organizacja EEC w nowej lokalizacji była dużym wyzwaniem, ale obiekt - oddany do użytku na miesiąc przed Kongresem - okazał się jednym z głównych atutów imprezy.

- Nowy obiekt zrobił na uczestnikach wielkie wrażenie. W przyszłym roku chcemy jeszcze mocniej wykorzystać możliwości, które daje MCK, a także Spodek. Ponadto zamierzamy też w większym stopniu skorzystać z obiektów w Strefie Kultury - zapowiedział Kuśpik.

Dodał też, że PTWP pracuje nad organizacją trzech nowych imprez kongresowych w Katowicach o skali porównywalnej lub nawet większej niż EEC.



Z przeprowadzonych badań wynika, że główne atuty EEC to m.in. atmosfera towarzysząca temu wydarzeniu oraz interesująca tematyka wystąpień

Poziom zadowolenia z udziału w Kongresie systematycznie rośnie, a spośród tegorocznych uczestników chęć ponownego udziału w EEC zadeklarowało około 90 proc.

Wśród wiodących tematów i zagadnień siódmej edycji EEC znalazły się m.in.: wielki program inwestycyjny Unii Europejskiej, rola państwa w gospodarce, innowacyjna Europa, wyzwania globalnej gospodarki, nowe rynki i kierunki. Tradycyjnie nie zabrakło też dyskusji nt. przemysłu i klimatu, a także odpowiedzialnego biznesu.

Nowością w agendzie był projekt EEC - Liderzy Przyszłości (EEC - Leaders of Tomorrow), którego celem jest kreowanie i promowanie aktywnej postawy obywatelskiej oraz zwiększenie zaangażowania młodych osób w życiu publicznym. Wojciech Kuśpik poinformował, że projekt będzie kontynuowany, a kolejne spotkania z młodymi ruszą jesienią.

Prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Rady EEC, podkreślił, że Kongres wspiera działania, które mają zahamować emigrację zarobkową, a także szuka rozwiązań mających pomóc młodemu pokoleniu w UE.

- Same idee nie są wystarczające, bo tak naprawdę liczy się gospodarka, gdyż to ona decyduje o poziomie życia. Ci, którzy o decydują o gospodarce, muszą wiedzieć, w jakim kierunku powinna ona zmierzać - zaznaczył Buzek.

Gabriela Lenartowicz, członek zarządu woj. śląskiego, wskazała, że EEC to ważny element wizerunkowy w polityce regionu. Zwróciła też uwagę na aspekt środków unijnych, dzięki którym powstało MCK, a także inne obiekty w Strefie Kultury.

- Te obiekty to przykłady odpowiedzi na faktyczne zapotrzebowanie, a także urzeczywistnienie ambicji regionu do bycia ważnym centrum kultury - stwierdziła Lenartowicz, dodając, że EEC w skali regionu to wydarzenie, które skupia jego dotychczasowe dokonania, a także wskazuje wizje na przyszłość.

Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic, zaznaczył, że EEC ma pozytywny wpływ na miasto oraz jego wizerunek.

- Miasto, które chce zmienić swój wizerunek, musi działać długofalowo. W pozyskiwaniu nowych inwestorów potrzebna jest marka. Kongres taką markę buduje. Katowice wspierały i nadal będą wspierać EEC - zadeklarował Sobula.

Wyliczono, że w polskich mediach powstało blisko 7 tys. publikacji dotyczących, wzmiankujących lub relacjonujących Kongres w Katowicach. To wynik rekordowy w historii imprezy.

Ponad połowa z tych publikacji ukazała się w tytułach o zasięgu ponadregionalnym. Kwota, jaką należałoby przeznaczyć na reklamy o tej samej powierzchni i czasie antenowym, to ok. 37 mln zł.

Zmieniający się wizerunek regionu i Katowic potwierdzają opinie gości EEC

- Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to świetna promocja dla regionu i bardzo duża wartość, bo Śląsk jest postrzegany przez resztę kraju raczej w dość specyficzny sposób. Kiedy do Katowic przyjeżdżają goście Kongresu, widzą, jak miasto się rozwija. Teraz to tylko od Katowic i regionu zależy, co zrobi, żeby to wykorzystać i przełożyć na efekty w postaci rozwoju gospodarczego uważa Dariusz Żuk, prezes Polski Przedsiębiorczej.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach jest także wskazywany jako dobry przykład promocji Polski na arenie międzynarodowej. W przypadku organizowanego od trzech lat Forum Współpracy Gospodarczej Afryka-Europa Centralna, spotkanie w stolicy Górnego Śląska staje się wizytówką Polski dla gości z Czarnego Kontynentu.

- Dwa lata temu podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach uczestniczyło kilkunastu przedstawicieli krajów afrykańskich, w tym roku już kilkudziesięciu. Odebraliśmy też z Brukseli ważny sygnał polityczny, jako pokłosie Kongresu - powiedział Janusz Piechociński wicepremier, minister gospodarki RP.

Na sukces Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach każdego roku pracuje łącznie ok. 3 tys. osób. Wydarzenie ma także wpływ na rozwój branż usług, turystyki biznesowej i konferencyjnej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: VII Europejski Kongres Gospodarczy podsumowany

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!