XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W 2013 Polska wyjdzie z procedury nadmiernego deficytu?

Mimo deficytu powyżej 3 proc. PKB w 2012 r., wiosną z Polski może być zdjęta procedura nadmiernego deficytu, bo KE może zastosować specjalną regułę, która bierze pod uwagę koszty reformy emerytalnej.

"Z 20 krajów, których dotyczy procedura nadmiernego deficytu, mamy sześciu kandydatów, u których można przewidzieć odstępstwa na wiosnę, kiedy pojawi się walidacja danych ze strony Eurostatu" - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn.

Komisja Europejska w opublikowanych w piątek zimowych prognozach gospodarczych przewiduje, że deficyt polskiego sektora finansów publicznych w 2012 r. wyniósł 3,5 proc. PKB.

Zgodnie z nałożoną na Polskę w 2009 r. procedurą nadmiernego deficytu Polska powinna zbić ubiegłoroczny deficyt do dopuszczalnego poziomu 3 proc. PKB. KE zapowiedziała wcześniej, że swoją rekomendację ws. ewentualnego zniesienia procedury wobec Polski i innych krajów wyda po prognozach zimowych i potwierdzeniu przez Eurostat danych za 2012 r. nadesłanych przez rządy. Ma to nastąpić wiosną.

W tej decyzji KE ma uwzględnić koszty reformy emerytalnej, co może oznaczać, że zaakceptuje nieco wyższy niż 3-proc. deficyt.

"Prognozy Komisji Europejskiej odnośnie wzrostu PKB w Polsce bardzo ostrożne, może nawet pesymistyczne. Co jednak ważne, nawet w tych warunkach deficyt sektora finansów publicznych pozostaje blisko 3 proc. PKB. Otwiera to Polsce drogę do uchylenia procedury nadmiernego deficytu (w 2013 - PAP), po potwierdzeniu wielkości deficytu w 2012 roku przez Eurostat w kwietniu bieżącego roku" - powiedział PAP Kotecki.

W opublikowanych w piątek prognozach Komisja ocenia, że wzrost gospodarczy w Polsce w 2013 roku spowolni do 1,2 proc., by w 2014 r. przyspieszyć do 2,2 proc. W listopadzie KE prognozowała odpowiednio 1,8 proc. i 2,6 proc.

Zgodnie z prognozami KE deficyt polskiego sektora finansów publicznych będzie się obniżał z "nieco poniżej" 3,5 proc. PKB w 2012 r. do 3,4 proc. w 2013 r. i 3,3 proc. w 2014 r. W listopadzie Komisja prognozowała deficyt 3,4 proc. PKB w 2012, 3,1 proc. w 2013 r. i 3,0 proc. w 2014 r.

Zgodnie z nałożoną na Polskę w 2009 r. procedurą nadmiernego deficytu, Polska powinna zbić ubiegłoroczny deficyt do dopuszczalnego poziomu 3 proc. PKB. Komisja zapowiedziała wcześniej, że swoją rekomendację ws. ewentualnego zniesienia procedury wobec Polski i innych krajów wyda po prognozach zimowych i potwierdzeniu przez Eurostat danych za 2012 r. nadesłanych przez rządy. Ma to nastąpić wiosną. W tej decyzji KE ma uwzględnić koszty reformy emerytalnej, co może oznaczać, że zaakceptuje nieco wyższy niż 3-proc. deficyt

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W 2013 Polska wyjdzie z procedury nadmiernego deficytu?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!