XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W II kw. będą gotowe propozycje ws. podatku od węglowodorów

Ministerstwo Finansów zakłada, że w drugim kwartale 2012 roku będą gotowe propozycje legislacyjne dotyczące opodatkowania wydobycia węglowodorów, ale nie ma pilnej potrzeby wprowadzenia tego podatku - poinformował PAP wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Termin zależy od momentu rozpoczęcia przemysłowego wydobycia gazu łupkowego, czyli najwcześniej mógłby to być rok 2015 - poinformował Grabowski.

"Odróżniłbym opodatkowanie wydobycia węglowodorów, czyli gaz, gaz niekonwencjonalny i ropa od wydobycia innych kopalin. Tutaj ze względu na długoletnie kontrakty i sytuację rynkową z pewnością nie ma powodu, żeby teraz nakładać dodatkowe obciążenie na tych, którzy wydobywają np. gaz" - powiedział PAP Grabowski.

"Rozróżniłbym to, kiedy chcemy to przedłożyć, a kiedy wprowadzić w życie. Myślę, że w II kw. 2012 roku będziemy gotowi z propozycją legislacyjną, która mogłaby być procedowana. Trzeba ją postrzegać w szerszym kontekście regulacji dotyczących wydobywania gazu, które będą zmieniane. Regulacje podatkowe muszą również uwzględniać zmiany regulacyjne, które są potrzebne, żeby stworzyć taką infrastrukturę prawną, aby ten sektor wydobycia gazu, w tym gazu niekonwencjonalnego, się rozwinął. Ten element podatkowy będzie fragmentem szerszego pakietu regulacyjnego dotyczącego wydobywania gazu. Rzecz w tym, aby już teraz określić docelowe warunki działania inwestorów" - dodał.

"Termin wprowadzenia zależy od tego, kiedy ten potencjał przemysłowego wydobywania gazu niekonwencjonalnego będzie osiągnięty. Z informacji płynących od tych, którzy dostali koncesje, zakładam, że najwcześniej może to być 2015 rok" - powiedział.

Wiceminister powiedział też, że na razie nie ma szacunków, ile mogłoby wpływać do budżetu rocznie z tytułu opodatkowania wydobycia węglowodorów.

"Nie mamy jeszcze szacunków, ile mogłoby wpłynąć do budżetu z tego tytułu. W tym przypadku głównym celem jest zapewnienie pewności działania dla inwestorów, którzy muszą zainwestować olbrzymie kwoty w poszukiwania i wydobycie tego gazu i powinni mieć pewność, w jakim reżimie prawnym, podatkowym, będą operowali również w tych latach, kiedy będzie wydobycie" - powiedział Grabowski.

W ubiegłym tygodniu podczas expose w Sejmie premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd chce stabilnego przychodu z podatku od miedzi i srebra oraz, że rząd chce wyraźnie zwiększyć i unowocześnić daninę, którą w tej chwili pobiera w niewystarczającym stopniu od bogactw naturalnych, przede wszystkim miedzi i srebra.

Następnie minister finansów Jacek Rostowski mówił, że jego resort będzie pracował nad rozszerzeniem podatku od kopalin także na inne złoża niż miedź i srebro - takie jak np. gaz łupkowy i węgiel kamienny.

Czytaj także: Co dalej z zapowiedziami opodatkowania metali, węglowodorów i węgla
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W II kw. będą gotowe propozycje ws. podatku od węglowodorów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!