W PE obawy o dwustronne umowy między W. Brytanią a krajami UE

W PE obawy o dwustronne umowy między W. Brytanią a krajami UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Europosłowie chcą, by już w negocjacjach o warunkach Brexitu zapewniono, by po wystąpieniu z UE Wielka Brytania i poszczególne państwa unijne nie zawierały dwustronnych umów, które źle wpłyną na wspólny rynek i spowodują nierówne traktowanie obywateli UE.

W środę w Strasburgu PE ma przyjąć rezolucję, w której sprecyzuje swoje oczekiwania przed negocjacjami z Londynem w sprawie opuszczenia UE przez Wielką Brytanię.

Według projektu rezolucji, przygotowanego przez główne frakcje w PE, eurodeputowani mają m.in. przestrzec przed zawieraniem przez Wielką Brytanię i poszczególne kraje bądź grupy krajów UE dwustronnych umów, które dotyczyłyby np. "uprzywilejowanego dostępu do rynku wewnętrznego UE dla mających siedzibę w Wielkiej Brytanii instytucji finansowych kosztem regulacji UE albo statusu obywateli UE w Wielkiej Brytanii i vice versa".

"Są sprawy, np. regulacje dotyczące systemu finansowego albo praw pracowniczych i socjalnych, które tylko częściowo są w kompetencjach UE, a częściowo należą do kompetencji państw członkowskich. Na przykład sprawy zabezpieczenia społecznego, zasiłków, dodatków rodzinnych są w kompetencjach narodowych. W związku z tym zachodzi obawa, że po wyjściu z Unii, gdy Wielka Brytania będzie państwem trzecim, może w obszarze rynku pracy zawierać umowy dwustronne z państwami członkowskimi UE" - wskazała w rozmowie z PAP szefowa komisji spraw konstytucyjnych PE Danuta Huebner (PO), która jest zaangażowana w prace PE związane z przygotowaniami do negocjacji w sprawie Brexitu.

Jak tłumaczyła, dwustronne umowy mogłyby spowodować, że obywatele poszczególnych państw unijnych pracujący w Wielkiej Brytanii mieliby różne prawa. Prowadziłoby to do konkurowania państw unijnych między sobą i zaniżania standardów praw pracowniczych.

"Już są podejrzenia, że Brytyjczycy mogą rozmawiać z państwami naszego regionu. To byłoby jednak wbrew naszym interesom. Jeżeli zaczną mnożyć takie bilateralne umowy, to pewnie co innego wynegocjują np. z Niemcami, a może coś gorszego mogą zaoferować Polsce. Prawdopodobieństwo nierównego traktowania jest duże" - oceniła Huebner.

Dlatego eurodeputowani chcą, by już w negocjacjach o warunkach Brexitu doprowadzić do zawarcia ogólnych zapisów, które wyznaczałyby ramy dla przyszłych umów dwustronnych Wielkiej Brytanii z krajami UE, i dać pewność obywatelom unijnym, że nie będą traktowani różnie przez Brytyjczyków. Jak przyznała Huebner, rozwiązanie tego problemu będzie bardzo skomplikowane.

Według projektu rezolucji PE negocjacje w sprawie warunków "rozwodu" Wielkiej Brytanii z UE nie mogą toczyć się równolegle z rokowaniami nad porozumieniem, które ukształtuje przyszłe stosunki Wielkiej Brytanii z UE. Formalne rozmowy o takiej umowie będą mogły ruszyć dopiero po Brexicie. "Nie mamy prawa, jako UE, negocjować formalnie z partnerem, który nie jest państwem trzecim. Natomiast oczywiście to nie wyklucza tego, że jakieś nieformalne rozmowy, wyjaśnienia, informowanie się może mieć miejsce. Myślę, że tutaj zdecyduje pragmatyzm" - powiedziała Huebner.

W jej ocenie przyszła umowa o stosunkach UE-Wielka Brytania będzie prawdopodobnie wszechstronną umową handlową. Ale zapewne zostaną zawarte też odrębne umowy, zwłaszcza porozumienie dotyczące sektora finansowego, wzajemnego uznawania regulacji finansowych i funkcjonowania brytyjskich instytucji finansowych na unijnym rynku.

O ile samo porozumienie w sprawie warunków Brexitu wymagać będzie zatwierdzenia tylko przez Radę UE (ministrów) w głosowaniu wzmocnioną większością kwalifikowaną (72 proc. państw członkowskich zamieszkanych przez 65 proc. ludności UE) oraz zgody PE i głosowania w brytyjskim parlamencie, to umowa o relacjach UE-Wielka Brytania będzie musiała być ratyfikowana przez wszystkie państwa UE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W PE obawy o dwustronne umowy między W. Brytanią a krajami UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!