W PE wniosek o wotum nieufności wobec nowej KE

W PE wniosek o wotum nieufności wobec nowej KE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Grupa eurosceptyków w Parlamencie Europejskim poinformowała we wtorek, że złożyła wniosek o wotum nieufności wobec Komisji Europejskiej pod kierunkiem Jean-Claude'a Junckera w związku z aferą wokół luksemburskich praktyk podatkowych.

Pod wnioskiem podpisało się 76 eurodeputowanych, w tym 44 z frakcji Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej(EFDD), której liderami są Brytyjczyk Nigel Farage z Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP)i David Borelli z włoskiego Ruchu Pięciu Gwiazd, oraz 32 posłów niezrzeszonych.

"Skandal LuxLeaks pokazuje, że przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker w trakcie swojej kariery politycznej zawsze starał się wzbogacić swój kraj za plecami swoich europejskich partnerów i wbrew Unii i duchowi wspólnotowemu, którego ma reprezentować" - oświadczył włoski europoseł Marco Zanni, cytowany w komunikacie frakcji. "Z tego powodu Ruch Pięciu Gwiazd zdecydował się sięgnąć po najmocniejsze narzędzie demokratycznej kontroli, jakie jest do dyspozycji Parlamentu: wniosek o wotum nieufności i wezwanie Komisji do rezygnacji" - dodał.

Brytyjczyk Steven Woolfe z partii UKIP podkreślił, że głosowanie nad wnioskiem będzie sprawdzianem dla eurodeputowanych, którzy mogą pokazać swoim wyborcom, co myślą o działaniach Junckera.

Afera LuxLeaks to ujawnione niedawno wyniki międzynarodowego śledztwa dziennikarskiego, które pokazało, że w latach 2002-2010, gdy Juncker był premierem Luksemburga, ponad 300 koncernów zawało z władzami tego kraju tajne umowy, dzięki czemu firmy te płaciły bardzo niskie podatki. Inne kraje UE, gdzie koncerny te osiągały zyski, traciły miliardy euro z powodu niezapłaconych podatków.

Wniosek grupy EFDD został już złożony u szefa europarlamentu Martina Schulza. W czwartek władze PE zdecydują, kiedy odbędzie się głosowanie w tej sprawie. Także frakcja Zjednoczonej Lewicy Europejskiej informowała, że zbiera podpisy pod swoim wnioskiem o wotum nieufności wobec Komisji Junckera.

Żaden z tych wniosków skrajnych grup w PE nie ma jednak szans powodzenia. Największa frakcja, Europejska Partia Ludowa, z której wywodzi się Juncker, już oświadczyła, że takie inicjatywy osłabiają nie tylko samą Komisję, ale całą UE.

Zgodnie z unijnym traktatem, jeśli wniosek o wotum nieufności wobec Komisji Europejskiej uzyska poparcie większości dwóch trzecich europosłów uczestniczących w głosowaniu i stanowiącej jednocześnie większość wszystkich członków PE, to Komisja Europejska musi ustąpić.

W związku z aferą LuxLeaks frakcja Zielonych w PE złożyła z kolei wniosek o powołanie komisji śledczej, która zbadałaby praktyki Luksemburga i innych krajów UE ułatwiające koncernom uchylanie się i unikanie płacenia podatków.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W PE wniosek o wotum nieufności wobec nowej KE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!