×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Raport: Firmy z branży produkcyjnej będą zatrudniać

  • Justyna Koc
    jk
    Opublikowano: 20 mar 2018 11:46

Prognoza netto zatrudnienia dla sektora produkcji przemysłowej dla najbliższego kwartału wynosi +26 proc. - potwierdza najnowszy raport ManpowerGroup.

Raport: Firmy z branży produkcyjnej będą zatrudniać
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
  • Prognoza netto zatrudnienia w drugim kwartale 2018 r. dla sektora produkcji przemysłowej wynosi +26 proc.
  • W praktyce oznacza to więcej ofert zatrudnienia i dobre perspektywy dla poszukujących pracy w branży produkcyjnej.
  • To 20 kwartał z rzędu, gdy firmy z tego sektora będą zwiększać swoje zespoły.

Prognoza netto zatrudnienia w drugim kwartale 2018 r. dla sektora produkcji przemysłowej wynosi +26 proc. i jest najwyższym wynikiem od trzeciego kwartału 2008 r. Wskaźnik wyrażony w procentach, wykorzystany w badaniu ManpowerGroup oznacza różnicę pomiędzy liczbą pracodawców deklarujących powiększanie zespołów, a tymi, którzy deklarują redukcje etatów.

Prognoza dodatnia jest zapowiedzią większej liczby ofert pracy i dobrej kondycji branży. Prognoza ujemna może sygnalizować brak stabilizacji w danym sektorze i zwiększenie poziomu bezrobocia.

W porównaniu do poprzedniego kwartału plany rekrutacyjne pracodawców z branży produkcyjnej uległy poprawie o 6 punktów procentowych, a w stosunku do drugiego kwartału 2017 r. – o 7 punktów procentowych.

− Prognoza netto zatrudnienia na poziomie +26 proc. to zapowiedź dużego wzrostu liczby ofert pracy. Taki wynik jest efektem wielu pozytywnych trendów w gospodarce wewnętrznej oraz lokalnej, powiększenia siły nabywczej, niskiego bezrobocia, ale i większej odwagi pracowników. Dziś łatwiej decydują się na zmiany, jeśli mogą wybierać w wielu ofertach zatrudnienia. To z kolei sprawia, że pracodawcy asekurują się. Wzrost prognoz zatrudnienia to również reakcja na rosnącą rotację w ich organizacjach. Tak wysoka prognoza dla produkcji przemysłowej potwierdza wzrosty rok do roku w realizowanych przez firmy celach i budżetach. – tłumaczy Tomasz Walenczak, ekspert agencji zatrudnienia Manpower.

− Z drugiej strony oznacza jednak wyzwania w zbudowaniu stabilnego zespołu. Przedsiębiorstwa mocno postawiły na innowacje i automatyzacje, a mimo to ich potrzeby rosną. To efekt dobrej kondycji gospodarki europejskiej, ale i lokalnego rynku. Wzrosty wynagrodzeń i program 500+ sprawiły, że wydajemy więcej, co przekłada się na wzrost produkcji nie tylko w sektorach FMCG, RTV/AGD, ale idąc dalej także w branży motoryzacyjnej i w usługach. Na drugim biegunie mamy rekordowo niskie bezrobocie, walkę o kandydata, także tego zza wschodniej granicy. To z kolei wpływa na wzrost kosztów i poszukiwanie rozwiązań optymalizacyjnych – dodaje ekspert.

Polska produkcja przemysłowa w czołówce regionu EMEA

Polski sektor produkcji przemysłowej osiągnął jedną z najbardziej optymistycznych prognoz zatrudnienia wśród 26 analizowanych rynków regionu EMEA, czyli Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Wyższy wynik uzyskano jedynie w Chorwacji (+36), która właśnie dołączyła do badania, a jej pierwsze wyniki zostały zaprezentowane w raporcie dla II kwartału 2018 r. i nie uwzględniają korekty sezonowej. Tuż za Polską znajduje się Rumunia (+25 proc.) i Węgry (+21 proc.), wysoki wynik uzyskano też dla Finlandii (+20 proc.) i Turcji (+20 proc.). Najsłabiej wśród rynków regionu EMEA wypadają Czechy (-5 proc.) oraz Włochy (-1 proc.).

 − Sytuacja ekonomiczna w Europie jest dobra, większość europejskich gospodarek wykazuje pozytywne trendy, a my jesteśmy tego beneficjentami. Dlaczego? Fundamentem naszej gospodarki jest kapitał napływający z zewnątrz. Siłą rzeczy wzrost konsumpcji na innych rynkach przekłada się na wzrosty produkcji u nas, w tym także w zatrudnieniu. Koszty produkcji w Polsce, mimo wzrostu wynagrodzeń, wciąż jeszcze są atrakcyjne – dodaje Tomasz Walenczak.

Inne branże równie optymistyczne?

Nie tylko w sektorze produkcji przemysłowej można zauważyć optymizm pracodawców. Stabilnego wzrostu zatrudnienia spodziewają się przedstawiciele sektorów restauracje i hotele oraz budownictwo, w których prognoza netto zatrudnienia wynosi odpowiednio +14 proc. oraz +13 proc.

Pracodawcy sektora transport, logistyka i komunikacja przewidują wzrost zatrudniania z wynikiem +11 proc., a prognoza dla obszaru finanse, ubezpieczenia, nieruchomości i usługi wynosi +10 proc. Ostrożną prognozę na poziomie +6 proc. odnotowuje się w trzech obszarach: rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo, energetyka, gazownictwo i wodociągi oraz instytucje sektora publicznego.

7.jpg
7.jpg

 

Zatrudnienie w regionach

W ciągu kolejnych trzech miesięcy wzrost zatrudnienia przewidywany jest we wszystkich sześciu regionach. Z raportu wynika, że najkorzystniejsza sytuacja na rynku pracy spodziewana jest w regionie centralnym, gdzie prognoza netto zatrudnienia wynosi +13 proc.

W dwóch regionach, północnym i południowo-zachodnim, spodziewany jest stały wzrost zatrudnienia na poziomie +12 proc., podczas gdy prognoza dla regionu południowego wynosi +11 proc. Umiarkowany optymizm pracodawców w zakresie zatrudnienia występuje zarówno w regionie wschodnim, jak i północno-zachodnim, gdzie wynik wynosi +10 proc.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU
Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport: Firmy z branży produkcyjnej będą zatrudniać
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl