W środę szczyt całej UE

W środę szczyt całej UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zapewnił w niedzielę, że Europie uda się do środy podjąć decyzje ws. planu naprawczego dla strefy euro. Potwierdził, że w środę przed szczytem strefy euro w Brukseli odbędzie się szczyt całej UE.

"Dokonaliśmy już dużego postępu. (...) Mam pełne zaufanie, że decyzje podejmiemy w środę, tak, by pokazać światu, że zapewnimy stabilizację strefy euro" - powiedział Van Rompuy na zakończenie szczytu 27 państw UE w niedzielę w Brukseli. Spotkanie jest teraz kontynuowane w formacie tylko 17 przywódców państw strefy euro.

Europa chce przygotować do środy kompleksowy plan naprawczy, którego kluczowe elementy to: rewizja planu pomocowego dla Grecji i restrukturyzacja jej długu ze znaczną stratą prywatnych wierzycieli długu, odpowiednia rekapitalizacja banków europejskich, co ma przygotować je na szok związany z częściowym umorzeniem długu Grecji oraz wzmocnienia funduszu ratunkowego strefy euro (EFSF).

Van Rompuy potwierdził, że w środę przed szczytem strefy euro odbędzie się Rada Europejska, czyli spotkanie 27 przywódców państw UE. Poinformował też, że 27 państw zgodziło się, by sprawdzić możliwość zmiany traktatu UE w celu wzmocnienia zarządzania gospodarczego strefy euro.

"Ale potrzebujemy porozumienie 27 państw zanim, zdecydujemy o zmianie traktatu" - zastrzegł. Dodał, że jeżeli UE zdecyduje się na zmianę traktatu, to będzie to zmiana "ograniczona" i "nie zaburzy obecnej architektury instytucjonalnej UE".

"Zmiana traktatu nie jest celem samym w sobie. Najważniejsze to wzmocnić konwergencję gospodarczą" - dodał.

Początkowo planowano, że w środę odbędzie się tylko szczyt przywódców strefy euro, by sfinalizować decyzje dotyczące planu ratunkowego dla strefy euro. O jego organizację zwróciła się kanclerz Niemiec Angela Merkel. Do środy musi ona uzyskać od niemieckiego parlamentu zielone światło dla unijnego planu ratunkowego, którego główne elementy ustali w niedzielę z europejskimi parterami.

O organizację w środę - obok szczytu strefy euro - także szczytu całej UE zabiegał w niedzielę na szczycie UE premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Ale - jak powiedziały źródła dyplomatyczne - kilka delegacji z państw spoza euro także podniosło ten postulat, w tym Polska, która od dawna apeluje o unikanie podziałów w UE. Kraje spoza strefy euro argumentowały, że pewne elementy pakietu ratunkowego, jak np. rekapitalizacja banków kluczowych dla europejskiego systemu bankowego, dotyczy całej UE, a nie tylko "17".

Cameron, jak powiedziały PAP źródła unijne, spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem w niedzielę rano tuż przed szczytem. Dodały, że do spotkania doszło z inicjatywy Brytyjczyków.

Na organizację szczytów tylko w formacie 17 od dawna naciska Francja, przekonując, że tzw. zarządzanie gospodarcze - czyli zbliżanie polityk gospodarczych - powinno dotyczyć tylko unii monetarnej, czyli krajów dzielących wspólną walutę.

Źródła PAP mówią, że w środę szczyt 17 przywódców strefy euro odbędzie się po Radzie Europejskiej, czyli dokładnie według tego samego scenariusza co spotkania w niedzielę.

W Brukseli dobiega końca szczyt UE. Po obiedzie będzie kontynuowany w formacie tylko 17 przywódców strefy euro. Głównym wyzwaniem jest opracowanie planu ratunkowego dla strefy euro, zagrożonej rozprzestrzenianiem się wirusa greckiego na kolejne kraje. Europa przygotowuje kompleksowy plan naprawczy, którego kluczowe elementy to: rewizja planu pomocowego dla Grecji i restrukturyzacja jej długu ze znaczną stratą prywatnych wierzycieli długu, odpowiednia rekapitalizacja banków europejskich, co ma przygotować je na szok związany z częściowym umorzeniem długu Grecji oraz wzmocnienie funduszu ratunkowego strefy euro (EFSF).

W niedzielę strefa euro ma też zdecydować o dalszym zacieśnianiu integracji gospodarczej. Zgodnie z projektem deklaracji szczytu euro, do którego dotarła PAP, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy ma "do grudnia 2011 przedstawić raport" z pierwszymi propozycjami, jak "zacieśniać gospodarczą konwergencję w strefie euro, by poprawić skuteczność i pogłębić unię fiskalną". Do marca lub czerwca 2012 r., głosi projekt deklaracji, Van Rompuy ma przedstawić mapę drogową, jak wdrożyć te środki, "wskazując, na te, które wymagają zmiany traktatu UE". Na zmiany traktatu - nawet jeśli miałyby dotyczyć tylko eurolandu - będzie jednak musiało się zgodzić wszystkich 27 krajów UE.

Premier Grecji Jeorjos Papandreu wezwał w niedzielę w Brukseli kraje UE do podjęcia rozstrzygających decyzji mających na celu zahamowanie kryzysu zadłużeniowego, który trwa od dwóch lat i naraził na niebezpieczeństwo strefę euro. "Jasne jest, że kryzys (zadłużeniowy) nie jest grecki. Chodzi o kryzys europejski. Nadszedł więc czas abyśmy my, Europejczycy, podjęli rozstrzygające i skuteczne kroki" - powiedział Papandreu, który przybył na szczyt UE do Brukseli.

"Grecja wielokrotnie udowodniła, że podejmuje konieczne decyzje, aby jej gospodarka dobrze prosperowała" - dodał szef greckiego rządu.

W czwartek parlament Grecji zatwierdził rządowy plan oszczędności budżetowych, przewidujący redukcję płac i zwiększenie podatków, co jest koniecznym warunkiem otrzymania pomocy finansowej z zewnątrz.

"Jesteśmy dumnym narodem i domagamy się, żeby szanowano to, co robimy" - podkreślił Papandreu, przypominając, że wysiłki podejmowane obecnie przez Grecję nie są łatwe dla społeczeństwa. Nowa ustawa po raz pierwszy od 100 lat wprowadza możliwość zwalniania z pracy urzędników państwowych. Ponadto ich płace mają zostać zredukowane o kolejne 20 proc. Rząd planuje też wprowadzenie nowych podatków.

Wcześniej premier Belgii Yves Leterme ocenił w Brukseli, że "kluczową kwestią jest, aby jutro (w poniedziałek) rano na otwarciu rynków Unia osiągnęła taki postęp (w negocjacjach), by nie została podkopana wiarygodność strefy euro".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W środę szczyt całej UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!