XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ważny krok w finalizowaniu agendy VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Trwają intensywne prace nad agendą VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (European Economic Congress - EEC - 20-22 kwietnia 2015 r.). 19 grudnia br. odbyło się merytoryczne spotkanie Rady VII EEC.

– Zależy nam na tym, by zakres tematyczny największej konferencji biznesowej Europy Centralnej był efektem współpracy bardzo merytorycznego grona. Spotkanie członków Rady Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2015 to duży i ważny krok w finalizowaniu agendy wydarzenia. Wymiana uwag, pomysłów, koncepcji przełoży się na atrakcyjność i adekwatność tematów, o których będziemy dyskutować podczas przyszłorocznej kwietniowej debaty – powiedział Wojciech Kuśpik, inicjator EEC, prezes Grupy PTWP SA.

O ocenę dotychczasowych sześciu oraz przewidywania względem zbliżającego się VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach z punktu widzenia obserwatora i komentatora życia gospodarczego zapytaliśmy wicepremiera, ministra gospodarki w latach 1997-2001 Janusza Steinhoffa.

– Na mapie tego typu projektów w Polsce, Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach jest zdecydowanie na pierwszym miejscu. To jest impreza, która bardzo szybko się rozwinęła, zyskała sobie opinię miejsca poważnej dyskusji o najpoważniejszych problemach gospodarki i Polski, i Śląska, ale przede wszystkim Europy. Tutaj zjeżdżają wielkie nazwiska zarówno gospodarki jak i polityki europejskiej – powiedział Janusz Steinhoff. – Jestem przekonany, że kolejna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach zakończy się sukcesem – dodał.



Aleksander Grad, wiceprezes zarządu ds. korporacji Tauron Polska Energia, minister skarbu państwa w latach 2007-2011, zwrócił uwagę na unikalną wartość Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach: – Kongres stał się bardzo ważnym wydarzeniem w świecie polityki, w świecie gospodarki, nie tylko w Polsce ale w całej Europie. Goście Kongresu to osoby o znaczących pozycjach w poszczególnych krajach i w polityce, i w biznesie. Co roku Kongres stawia najważniejszy temat, który jest komentarzem do tego co się dzieje, ale również kreuje przyszłe zdarzenia – i to jest wartość tego Kongresu.

Istotne, aktualne, często niełatwe tematy w pełni adekwatne do zmieniającej się sytuacji politycznej w Europie i na świecie – to podstawowe założenia agendy największej konferencji biznesowej Europy Centralnej.

Wśród wiodących tematów i zagadnień VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach znajdą się: dyskusja pod hasłem 300 miliardów dla nowej Europy – wielki program inwestycyjny Unii Europejskiej oraz debaty poświęcone roli państwa w gospodarce, innowacyjnej Europie, wyzwaniom globalnej gospodarki, nowym rynkom i nowym kierunkom. Nie zabraknie także wymiany poglądów i doświadczeń w obszarach dotyczących przemysłu i klimatu, a także odpowiedzialnego biznesu i młodych uczestników europejskiego rynku pracy.

– Jeden z głównych tematów najbliższego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach – innowacyjność – jest poruszany bardzo często na różnych konferencjach, kongresach i w różnych gremiach. Jest niezwykle ważny dla polskiej gospodarki, dla polskich firm, dlatego że mamy jeszcze sporo do zrobienia w tym temacie, zwłaszcza jeśli chodzi o mikro, małe i średnie firmy, które są znacznie mniej innowacyjne niż firmy duże – powiedziała podczas spotkania Rady Europejskiego Kongresu Gospodarczego Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

– Do tematu innowacyjności podejdziemy na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach w sposób bardzo precyzyjny. Nie bez powodu ujmujemy go hasło „Innowacyjna Europa – czas konkretnych działań” – zależy nam na takim właśnie omówieniu zagadnienia, pokazaniu przykładów, zderzeniu doświadczeń najbardziej kompetentnych ekspertów – dodał Wojciech Kuśpik.

– Kongres jest bardzo dobrym miejscem do prowadzenia debaty na temat innowacyjności polskiej i europejskiej gospodarki bo tutaj przyjeżdżają przedstawiciele biznesu polskiego, biznesu europejskiego i biznesu z całego świata, jak również środowisko naukowe i przedstawiciele administracji – spotykają się więc wszystkie kluczowe strony tej dyskusji i tworzenia innowacji i mogą o tym porozmawiać – dodała prezes PARP.

Dyskusja członków Rady EEC nie ominęła kolejnego istotnego, niełatwego tematu. – W agendzie Europejskiego Kongresu Gospodarczego powinna się znaleźć restrukturyzacja górnictwa. Temat niesłychanie ważny, ale i niesłychanie trudny. Trzeba także poruszyć sprawy zaplecza górnictwa – powiedział Piotr Litwa, wojewoda śląski. – Inny temat to transport publiczny. Mam tu na myśli infrastrukturę drogową, która bardzo dobrze się u nas rozwinęła, ale i transport kolejowy oraz port lotniczy w Pyrzowicach. Warto to tym mówić. To szansa województwa śląskiego – dodał wojewoda śląski.



Uwagi do zakresu tematycznego zaprezentował także Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego: – W polu zainteresowania zarządu województwa znajduje się wiele tematów, które zawiera agenda VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego. To m.in. infrastruktura, transport, inwestycje, polityka regionalna, nastawiona w nowej perspektywie finansowej UE na przedsiębiorczość, innowacyjność, odnawialne źródła energii, ale także transport, w tym transport kolejowy.

– Z naszego punktu widzenia, jako firmy przemysłowej, najważniejsze będą zarówno polityka klimatyczna jak i nowe w Europie podejście do inwestycji. My, w Grupie Azoty, realizujemy je szeroko. Dlatego sprawa industrializacji w Unii Europejskiej będzie nas interesowała szczególnie. Chcemy w dyskusji o niej brać czynny udział – zadeklarował Paweł Jarczewski, prezes Grupy Azoty.

Agenda Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2015 będzie bogata w sesje tematyczne dedykowane poszczególnym sektorom gospodarki i życia publicznego jak: energia i surowce, infrastruktura, transport, technologie i człowiek, hutnictwo, rynek zdrowia, budownictwo i nieruchomości, inwestycje, polityka regionalna, zarządzanie, miasto, samorząd oraz przemysł czasu wolnego.

Globalne tematy na VII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach przyjmą formę dyskusji i dedykowanych spotkań towarzyszących. Odbędą się m.in.: III Forum Współpracy Gospodarczej Afryka – Europa Centralna, IV Forum Gospodarcze Europa – Chiny, a także np. doroczne Polsko-Czeskie Spotkanie Gospodarcze.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach jest trzydniowym cyklem debat i spotkań z udziałem sześciu tysięcy gości z Polski, Europy, świata. W blisko stu sesjach bierze co roku udział kilkuset panelistów, komisarze unijni, premierzy i przedstawiciele rządów państw europejskich, prezesi największych firm, naukowcy i praktycy, decydenci, mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne. W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.
Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ważny krok w finalizowaniu agendy VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!