Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wiceminister Kwieciński o metodach realizacji prorozwojowej polityki rządu

Autor: wnp.pl (Jacek Ziarno)
12-01-2016 06:29 |  aktualizacja: 12-01-2016 16:00
Wiceminister Kwieciński o metodach realizacji prorozwojowej polityki rządu

Zagrożone 30 mld zł to poziom porównywalny z naszym deficytem budżetowym - mówi Jerzy Kwieciński, członek Rady Ministrów, I wiceminister rozwoju.

Fot. PTWP (Szymon Jankowski)

Położymy nacisk na to, by ok. 0,5 bln zł funduszy unijnych w nowej perspektywie finansowej intensyfikowało inwestycyjne wydatki firm prywatnych - deklaruje Jerzy Kwieciński, członek Rady Ministrów, I wiceminister rozwoju w rozmowie z Nowym Przemysłem.

Panie ministrze, ile pieniędzy z perspektywy 2007-13 możemy nie rozliczyć w terminie, tzn. stracić?
- W ostatnim z raportów, przygotowanych pod szyldem BCC, szacowałem, że zagrożone zwrotem do Brukseli jest od 12 do 20 mld zł. Zdaje się, że nikt specjalnie tym się nie przejmował, a już szczególnie efektywnością i wpływem, jaki fundusze wywierają na gospodarkę, zwłaszcza w ujęciu jakościowym. Ostatnie dostępne dane rządowe w tym zakresie pochodziły ze stycznia 2014 r.

Kiedy przyszedłem do resortu, okazało się, że aż 30 mld zł było nierozliczonych, niepokrytych wydatkami, a ok. 10 mld euro pozostawało do certyfikacji w Komisji Europejskiej.

Dużo to czy mało na tle innych państw? Bo pod koniec września taka tabela nie wyglądała dla nas źle.

- W Brukseli Polska jest dobrze postrzegana w wykorzystaniu środków z polityki spójności. Zazwyczaj znajdujemy się między 6. a 8. miejscem wśród państw członkowskich. Kiedy ma się do spożytkowania 68 mld euro w mijającej perspektywie unijnej, można rzec: niezła lokata.

A druga strona medalu? Zagrożone 30 mld zł to poziom porównywalny z naszym deficytem budżetowym! Czy te 10 proc. z całości unijnych środków pomocowych na politykę spójności możemy sobie „odpuścić”? W perspektywie 2004-06 (części tej unijnej z lat 2000-06) wykorzystaliśmy całą pulę!

Można odnieść wrażenie, że polityka rozwoju i wydawanie pieniędzy z Unii w ostatnich latach nie należały do rządowych priorytetów. Od 2012 r. tempo ich wydatkowania powoli, systematycznie spadało. Efekty gospodarcze też nie były rewelacyjne, bo obniżały się m.in. mierniki najważniejszego impulsu postępu - innowacyjności.

Czy fortel zastosowany w Grupie PKP (płatność na rzecz Pesy w terminie, ale na rodzaj konta powierniczego, skąd pieniądze popłyną do partnera dopiero po dostawie pociągów) może mieć bardziej uniwersalne zastosowanie?

- To nie jednostkowe rozwiązanie, lecz jeden z efektów programu naprawczego. Zaleciliśmy PKP wybór takiej drogi - tzw. mechanizm zaliczki na rzecz wykonawcy, która może być potraktowana jako wydatek kwalifikowany.

Podobny sposób przydał się też m.in. w przypadku Cezamatu - projektu dużego centrum badawczo-rozwojowego, którego koordynatorem jest Politechnika Warszawska.

Programu naprawczego… Z czego się on składa i jak powstawał?SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP