Wiceprezes BOŚ: brak kapitału, a nie ekologia barierą w rozwoju przedsiębiorstw

Wiceprezes BOŚ: brak kapitału, a nie ekologia barierą w rozwoju przedsiębiorstw
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

To nie ekologia jest barierą w rozwoju przedsiębiorstw, a brak kapitału - powiedziała w sobotę w Toruniu wiceprezes zarządu BOŚ S.A. Anna Milewska podczas konferencji gospodarczej "Odpowiedzialność przedsiębiorców za Polskę" w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej.

"Jest duża grupa osób fizycznych i przedsiębiorstw, które uważają, że wymogi ekologiczne stanowią istotną barierę w rozwoju ich firm. Ekologia w tym rozumieniu kojarzy się głównie z przeszkodą, ponieważ są wyśrubowane normy, dodatkowe obowiązki sprawozdawcze czy droga przez mękę do uzyskania decyzji środowiskowej. Taka opinia i atmosfera podgrzewana jest również przez radykalnych aktywistów, którzy sami siebie zwą ekologami. (…) Ja uważam, że z ekologią takie radykalne zachowania nie mają nic wspólnego" - powiedziała w Toruniu wiceprezes zarządu Banku Ochrony Środowiska S.A. Anna Milewska.

Jej zdaniem "ekologia jest nauką o domu". "Takie tłumaczenie najbardziej do mnie przemawia. O domu, którym jest miasto, nasza ojczyzna i wreszcie nasza planeta. (...) Ta nauka ma integrować wiele dziedzin nauki w imię naszego dobra. (…) Jest bardzo ważną przesłanką wpływającą na zrównoważony rozwój gospodarczy. Ten ostatni musi być oparty o trzy filary, które harmonijnie rozwijamy - czy to w naszym życiu, czy w firmie. Są nimi profit (zysk), ludzie i nasz dom".

W jej opinii "musimy dbać, żeby profit nie górował nad ludźmi, a ludzie nie górowali nad domem". W swoim wystąpieniu zwróciła się do wicepremiera Mateusza Morawieckiego. "Przeczytałam projekt +Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju+. Gdy zostanie ona przyjęta i będzie realizowana, to uważam, że przedsiębiorcy będą mieli za co panu dziękować. (...) W większości tekstu przewija się myśl odnosząca się do zapobiegania degradacji środowiska - nie tylko w kontekście przyrodniczym" - mówiła.

"Dla zrealizowania zrównoważonego rozwoju Polski niezwykle istotna jest dzisiejsza polityka rządu m.in. zrealizowane już programy +Rodzina 500 Plus+, senioralny, skierowany do osób niepełnosprawnych czy program +Mieszkanie Plus+" - dodała. Odwołując się do słów papieża Jana Pawła II podkreśliła, że te instrumenty budują "fundamenty rozwoju najistotniejszej instytucji - rodziny".

"Rośnie dynamicznie świadomość konsumentów, że dalsza degradacja środowiska naturalnego doprowadzi do nieodwracalnych skutków. Nie będziemy potrafili odtworzyć ani gatunków owadów, ani gatunków ptaków, ani nie będziemy w stanie doprowadzić zniszczonej gleby do jej pierwotnego składu. Coraz powszechniejsze jest przekonanie, że biznes musi być prowadzony w harmonii ze społeczeństwem i przyrodą. Na tym tle coraz większej wagi nabiera społeczna odpowiedzialność biznesu. Jest ona nierozerwalnie związana z zachowaniami proekologicznymi w sferze produkcji, usług i inwestycji" - mówiła Milewska.

Dodała także, że "jesteśmy zainteresowani, aby polska gospodarka była gospodarką opartą o wiedzę". Jak mówiła, w takiej gospodarce innowacje i technologia decydują o przewadze konkurencyjnej. "Biznes staje się obszarem uzależnionym od społecznej akceptacji. (…) Nasi przedsiębiorcy doskonale zdają sobie sprawę z wyzwań, które przed nimi stoją oraz są świadomi ekologicznie. Potrzebują do realizacji tego celu po prostu pieniędzy. To nie ekologia jest barierą w rozwoju przedsiębiorstw, a brak kapitału".

"Ten kapitał na dzień dzisiejszy jest w dwóch podstawowych źródłach - w bankach, gdzie jest go dużo, a także w funduszach europejskich i krajowych. (…) Te źródła należy połączyć" - zakończyła.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiceprezes BOŚ: brak kapitału, a nie ekologia barierą w rozwoju przedsiębiorstw

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!