Wiceprezes KDPW: nowe technologie zmieniają świat finansów

Wiceprezes KDPW: nowe technologie zmieniają świat finansów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nowe technologie zmieniają świat finansów i wnoszą nowe rozwiązania przeznaczone zarówno dla firm jak i dla klientów indywidualnych. Zjawisko to nie jest związane tylko z rynkiem kapitałowym i transakcjami finansowymi - jest to generalna tendencja. Prognoza nie może być inna niż taka, że kanały dystrybucji dostosowują się do możliwości i wybierane są te najbardziej efektywne - mówi w wywiadzie dla wnp.pl Sławomir Panasiuk, wiceprezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Jaka jest pana wizja przyszłości rynku kapitałowego z punktu widzenia nowych rozwiązań IT?

- Rynek kapitałowy, poza silnym związkiem z tzw. realną gospodarką, jest dość precyzyjnie regulowany, co wynika z jego istotnego wpływu na stabilność systemu finansowego w skali lokalnej i globalnej. Nowe rozwiązania IT pozwalają na zwiększenie efektywności w zakresie obniżania kosztów, zwiększania zdolności do obsługi rosnącej liczby operacji oraz wprowadzania nowych, bardziej efektywnych kanałów dotarcia do klientów. Mogą także, w określonej sytuacji, stymulować powstawanie i rozwój nowych produktów czy potrzeb klientów.

Nowe produkty wiążą się nie tylko z oferowaniem nowych instrumentów finansowych czy dodatkowych usług dla inwestorów, ale obecnie coraz większego znaczenia nabierają usługi posttransakcyjne, w tym zarządzanie zabezpieczeniami transakcji, obsługa operacji na papierach wartościowych, czy wycena instrumentów. Zwiększanie wydajności stosowanych rozwiązań ważne jest nie tylko z powodu rosnącej skali obrotu, ale także z powodu zaspokojenia potrzeb uczestników rynku i nadzorców w zakresie dostępu do informacji. Po ostatnim kryzysie wzrosły wymogi regulacyjne związane z przechowywaniem, udostępnianiem i koniecznością raportowania informacji o transakcjach. Odpowiedzią na te wymogi jest uruchomione w KDPW Repozytorium Transakcji dla instrumentów pochodnych, które dzięki rejestracji w europejskim organie nadzoru nad rynkiem kapitałowym (ESMA) pozwala na wypełnienie obowiązku przez przedsiębiorstwa krajowe, choć kieruje swoją ofertę do wszystkich przedsiębiorstw w Europie.

Dzięki nowym technologiom wprowadzane są również nowe mechanizmy związane z zawieraniem transakcji i często są one ściśle związane z kompetencjami i rozwiązaniami IT. Mam tu na myśli m.in. algo trading, gdzie decyzje związane z zawieraniem transakcji wynikają z algorytmu kształtowanego przez wyspecjalizowanego programistę. W przypadku HFT z kolei zlecenia przekazywane są do systemu transakcyjnego z dużą częstotliwością na bazie informacji otrzymywanych z tego systemu.

Wszystkie te zmiany, wynikające z wykorzystania nowych technologii, ale i stymulowane wysiłkami regulatorów, którzy dążą do otwierania rynku, usuwania barier i wspierania konkurencji, prowadzić będą do specjalizacji na rynku kapitałowym, zwiększania skali, wykorzystywania nowych modeli biznesowych, które w dużej mierze oparte będą o wykorzystania innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Wartość dla klientów tworzona będzie w zaawansowanych usługach albo usługach dodanych, takich, które dziś wydają się być świadczone na obrzeżu podstawowych aktywności. Rozwój ten będzie jednak stale obserwowany przez regulatorów i nadzorców rynku i w przypadku wystąpienia obawy co do zwiększenia ryzyka dla systemu finansowego czy klientów, będzie podlegał nowym regulacjom.

W ubiegłym roku w Polsce wykonano 1,5 mld e-transakcji. Czy pana zdaniem ten rynek przeniesie się w przyszłości do internetu?

- Internet to tylko narzędzie zwiększające efektywność operacji lub dostęp do klienta. Na pewno w zakresie transakcji elektronicznych w ostatnich latach nastąpił duży postęp, szczególnie w obszarze transakcji płatniczych. Tak jak w wielu dziedzinach związanych z dostępem do technologii informatycznych na pewno jest jeszcze dużo do zrobienia. I nie chodzi tu tylko o skalę operacji, ale również powszechność dostępu, bezpieczeństwo i wartość dla obrotu gospodarczego. Jednym z takich obszarów jest popularyzacja korzystania i dostępu do transakcji elektronicznych. Barierą w tym przypadku jest nie tylko brak dostępu do technologii, ale również koszty jednostkowe, ostrożność wynikająca z obawy przed ryzykiem operacji elektronicznej, a także często brak akceptacji dla tego typu transakcji przez część kontrahentów i instytucji publicznych.

Ważne, żeby skutecznie zmniejszać obszary tzw. wykluczenia elektronicznego. Najbardziej efektywnym sposobem na to jest zmniejszanie sfery obniżonych dochodów, ponieważ najczęściej te dwa obszary się pokrywają.

Jaka będzie zatem rola domów maklerskich w zmieniającej się rzeczywistości?

- Tak jak wcześniej wspomniałem, ważne jest szukanie specjalizacji i koncentrowanie się na rozwoju usług wokół tej specjalizacji przez budowanie efektu skali oraz oferowanie dodatkowych usług. Istotne dla przyszłości działalności maklerskiej będzie stymulowanie rozwoju rynku i nowych produktów, poszukiwanie nowej grupy klientów, dostosowanie kanałów dostępu do klientów do nowych możliwości technologicznych.

Z analiz wynika, że inwestorzy z Europy ponad 50 proc. zamówień giełdowych złożyli drogą cyfrową. Czyli nowe technologie zmieniają świat finansów i wnoszą nowe rozwiązania przeznaczone zarówno dla firm jak i dla klientów indywidualnych. Jaka jest pana prognoza na najbliższe lata?

- Zjawisko to nie jest związane tylko z rynkiem kapitałowym i transakcjami finansowymi - jest to generalna tendencja. Prognoza nie może być inna niż taka, że kanały dystrybucji dostosowują się do możliwości i wybierane są te najbardziej efektywne. Z uwagi na łatwość prezentacji danych liczbowych i możliwości zaoferowania dodatkowych produktów czy wiązania ofert usług bankowych lub ubezpieczeniowych, sektor finansowy jest wyjątkowo podatny na możliwość przenoszenia do Internetu lub urządzeń mobilnych. Nowe technologie od dawna zmieniają świat finansów i często potrzeby instytucji finansowych stymulują ich rozwój, ale odbywa się to nie tylko w obszarze kanału komunikacji z klientami indywidualnymi czy instytucjonalnym (Internet, mobilność), ale przede wszystkim w obszarze rozwiązań wewnętrznych, w obszarze infrastruktury teleinformatycznej (Cloud Computing), w obszarze komunikacji i rozwiązań wymiany danych pomiędzy instytucjami finansowymi (standaryzacja komunikatów – XML, FpML, XBRL), a także w obszarze analiz i prognoz finansowych (BI, BIG DATA). Szczególnie istotne przy tym jest zapewnienie bezpieczeństwa transakcji i odpowiedniego poziomu ochrony danych.

Blisko połowa doświadczonych decydentów IT uważa, że ich biznes wykorzystuje więcej aplikacji, niż potrzebuje. Czy zgadza się pan z tą tezą?

- Taka opinia może sugerować, że w ankietowanych firmach nie dobywa się właściwy audyty i analizy potrzeb IT. Być może sytuacja ta wynika z niewłaściwego zrozumienia zasady, że IT ma służyć biznesowi. Właściwym rozwiązaniem w planowaniu potrzeb technologicznych jest odpowiednie zarządzanie infrastrukturą IT.

Rewolucja dokonuje się również na poziomie podejmowania decyzji dotyczących całego portfolio inwestycyjnego, które wymagają rozbudowanej analityki i szybkiego dostępu z każdej lokalizacji do zróżnicowanych danych. Jaka będzie w tym rola KDPW?

- Informacja stała się ważnym produktem i oferowanie szybkiego dostępu do aktualnej i wiarygodnej informacji jest ważnym źródłem przychodów dla wielu instytucji na rynku finansowym. Na rynku tym panuje spora konkurencja i z uwagi na wrażliwość informacji dla podejmowania decyzji biznesowych, obszar ten będzie zapewne poddany regulacjom.

Biorąc pod uwagę profil działalności Grupy KDPW, skupiamy się na obszarze posttransakcyjnym, starając się oferować komplementarny wachlarz usług w tym zakresie.

W przypadku danych prezentowanych na naszych stronach internetowych, skupiamy się na informacjach statystycznych i przekrojowych dotyczących całego obszaru naszej działalności, bez prezentowania danych wrażliwych czy zindywidualizowanych.

Raporty indywidualne przekazywane są naszym uczestnikom w ramach współpracy operacyjnej, na bieżąco, w postaci wystandaryzowanych komunikatów XML za pomocą wybranego przez nich kanału wymiany danych.

W ramach naszej strategii na najbliższe lata planujemy rozpoczęcie prac nad stworzeniem usługi w zakresie centralnej wyceny papierów wartościowych, w tym obligacji korporacyjnych, co może być korzystne dla zwiększenia atrakcyjności tych instrumentów dla inwestorów, szczególnie instytucjonalnych.

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach odbędzie się sesja "Zarządzanie - firma 2020". Sesja odbędzie się 9 maja 2014 r. w godz. 9.30-11.30, w Hotelu Monopol.

Ważniejsze zagadnienia, które będą omawiane podczas sesji:
- Czy kultura organizacyjna firmy jest już ważniejsza niż jej strategia? Jak zarządzać w warunkach baumanowskiej "płynnej nowoczesności"?
- Strategiczna rola ICT. Business Intelligence i inne systemy analityczne w zarządzaniu. Przepływ informacji. Technologie mobilne.
- Cyfrowy tayloryzm - "praca przy taśmie XXI wieku". Manowce hiperspecjalizacji. Menedżer wobec Generacji Y. Nowa rola outsiderów.
- Tradycja i nowoczesność. Rozmaite systemy zarządzania i lokalne warunki. Przykłady nowych prądów w praktyce.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiceprezes KDPW: nowe technologie zmieniają świat finansów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!