Wiceszef KE: deficyt budżetowy w Polsce nie spada, choć powinien

Wiceszef KE: deficyt budżetowy w Polsce nie spada, choć powinien
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ważne jest, aby w Polsce nadal spadał deficyt budżetowy - mówi PAP wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis. Tymczasem obecnie deficyt nie spada, a dyskutowane są rozwiązania, które mogą go jeszcze zwiększyć - dodaje.

Komisja Europejska w opublikowanych w środę rekomendacjach gospodarczych dla państw UE oceniła, że jest ryzyko, iż Polska nie sprosta regułom dyscypliny finansowej Paktu Stabilności i Wzrostu, jeśli nie podejmie odpowiednich reform.

"W przypadku Polski są trzy rekomendacje. Po pierwsze - biorąc pod uwagę, że polska gospodarka notuje dość silny wzrost, oczekujemy wzrostu gospodarczego na poziomie 3,6 - 3,7 w tym i przyszłym roku - to ważne, żeby wraz z tym silnym wzrostem gospodarczym deficyt budżetowy nadal spadał. Obecnie, jak widzimy, deficyt budżetowy nie spada, i są dyskutowane rozwiązania, które go mogą jeszcze zwiększyć. Nasza pierwsza rekomendacja to dostosowanie fiskalne na poziomie 0,5 proc. PKB rocznie" - powiedział PAP Dombrovskis.

Jak dodał, jeśli chodzi o politykę podatkową, Komisja Europejska radzi, by "przesunąć obciążenia podatkowe z pracy, szczególnie nisko opłacanej, do innych podstaw podatkowych, które są mniej powiązane ze wzrostem, jak konsumpcja, własność, kapitał". W przypadku Polski rekomendacja obejmuje też ograniczenie nadmiernego stosowania niższych stawek VAT i uproszczenie systemu VAT.

"Są też zalecenia dotyczące systemu emerytalnego. Ostatnio trwała dyskusja, by zatrzymać czy nawet cofnąć pewne reformy przyjęte przez poprzedni rząd, nasza rekomendacja to zapewnienie trwałości i adekwatności systemu emerytalnego. To jest też ważne z punktu widzenia rynku pracy, jako że populacja w wieku produkcyjnym w Polsce już się kurczy, stąd jest ważne, by zapewnić jak najszersze uczestnictwo w rynku pracy" - powiedział wiceszef KE.

Trzecia rekomendacja - jak mówił - dotyczy klimatu inwestycyjnego i przeszkód w inwestowaniu. "Na tym właśnie koncentruje się obecnie Komisja Europejska. (...) W przypadku Polski chodzi o usunięcie takich przeszkód w obszarze transportu, energetyki, budownictwa oraz planowania przestrzennego na poziomie władz lokalnych" - dodał.

Minister finansów Paweł Szałamacha komentując w czwartek decyzję KE powiedział, że w ostatnich latach Komisja "spektakularnie pomyliła się" w swoich zaleceniach w stosunku do wielu krajów. "Co później powodowało dyskusje między krajami członkowskimi z KE. My traktujemy te rekomendacje otwarcie, jako propozycje do prowadzenia polityki. Natomiast naszym podstawowym celem, którego się trzymamy, jest nieprzekroczenie limitu deficytu 3 proc. PKB" - powiedział Szałamacha.

Zaznaczył, że polityka ekonomiczna rządu jest prowadzona racjonalnie. Minister podkreślił, że rekomendowane przez KE tempo zacieśnienia fiskalnego w wysokości 0,5 proc. nie jest "czymś ku czemu zmierzamy".

Valdis Dombrovskis był gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się w dniach 18-20 maja w Katowicach. Czytaj więcej: Wiceszef KE: ożywienie gospodarcze w Europie - wspólna sprawa

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiceszef KE: deficyt budżetowy w Polsce nie spada, choć powinien

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!