Wkrótce duża rewolucja w prawie spadkowym

Wkrótce duża rewolucja w prawie spadkowym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Już 17 sierpnia w życie wejdą unijne regulacje, które oznaczają rewolucję w prawie spadkowym. Będą one miały szczególne znaczenie dla osób na stałe mieszkających za granicą i ich ewentualnych spadkobierców.

Chodzi przede wszystkim o rozwiązanie problemów dziedziczenia związanego z kwestiami transgranicznymi.



- Czasami w takich sytuacjach dochodziło do sporu wokół tego, którego kraju prawo powinno być stosowane w rozstrzyganiu kwestii spadkowych. Mogło to też prowadzić do sytuacji, kiedy spadkobiercy musieli ponosić znaczne koszty prawne, żeby wyjaśnić takie sytuacje – mówi Bartosz Napieralski z Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce.

Co roku w Unii Europejskiej ustala się prawa do mniej więcej 4,5 mln spadków. Około 10 proc. z nich to spadki transgraniczne, których wartość szacuje się na ponad 120 mld euro.

UE ustanowiła dwie główne zasady

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej wprowadzi ułatwienia według dwóch głównych zasad.

- Po pierwsze, jeśli ktoś umrze w państwie członkowskim UE, do wyjaśnienia wszelkich kwestii spadkowych stosuje się prawo kraju, w którym ta osoba zamieszkiwała na stałe przed śmiercią. Po drugie, osoba sporządzająca testament może w nim zastrzec, że chce, aby w przypadku rozstrzygania kwestii spadkowych, było stosowane prawo kraju, z którego ona pochodzi – wyjaśnia Bartosz Napieralski.

Obawy o konsekwencje

Nowe prawo to jednak nie tylko uregulowanie i uproszczenie procedur, ale także obawy o konsekwencje, dodaje Joanna Senkowska, radca prawny w Kancelarii Baurska, Senkowska, Szczęsna i Partnerzy.

- Rodzina zostaje w Polsce, tutaj jest główny składnik majątku w postaci domu, mieszkania, natomiast w miejscu stałego pobytu tejże osoby, która wyjechała, czyli spadkodawcy, mogą być inne składniki mienia, co do których wierzyciele roszczą sobie prawa. Wobec tego oni wszczynają postępowanie spadkowe tam. Rodzina w kraju może nawet o tym nie wiedzieć bądź dowiedzieć się z opóźnieniem – mówi dodaje Senkowska.

Różnice w prawie do dziedziczenia

Inny problem może dotyczyć różnych systemów i regulacji prawnych w krajach członkowskich. Chodzi np. o różnice w prawie do dziedziczenia.

- W niektórych państwach UE do dziedziczenia są również dopuszczone osoby, które żyły w konkubinacie ze spadkodawcą. Wobec tego rodzina, która pozostała w kraju, może być pozbawiona części majątku – dodaje Joanna Senkowska.

Jest jeszcze jeden, prozaiczny z punktu widzenia prawa, ale istotny dla spadkobierców, problem. Prowadzenie postępowania spadkowego w kraju, w którym się nie mieszka, jest trudne.

- Często rodzina, która pozostała w kraju, nie zna języka obcego. Ma mniejsze możliwości finansowe, aby pojechać do innego państwa, uczestniczyć w postępowaniu spadkowym poza granicami kraju – zwraca uwagę Joanna Senkowska.

Unijne rozporządzenie wprowadza także europejskie poświadczenie spadkowe, czyli jednolity w całej UE dokument, który ma ułatwić wykazywanie praw do spadku we wszystkich krajach członkowskich.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wkrótce duża rewolucja w prawie spadkowym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!