XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wnioski dwukrotnie przekroczyły budżet na innowacje w Polsce Wschodniej

Wnioski dwukrotnie przekroczyły budżet  na innowacje w Polsce Wschodniej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Z końcem lipca br. zamknięto nabór wniosków dla przedsiębiorców na wdrażanie innowacji w Polsce Wschodniej (poddziałanie 1.3.1 Programu Polska Wschodnia).

Firmy złożyły łącznie wnioski o dofinansowanie na kwotę 442 mln zł, czyli ponad dwukrotnie wyższą, niż wynosił budżet konkursu (195 mln zł).

Aż 92 proc. wnioskodawców planuje inwestycje w średniej wielkości miastach lub mniejszych miejscowościach makroregionu, informuje Ministerstwo Rozwoju.

– W powszechnym przekonaniu innowacje to domena większych firm z dużych miast, tymczasem przedsiębiorcy z Polski Wschodniej udowadniają, że tak być nie musi – powiedział Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. - Większość naszych wnioskodawców to przedsiębiorcy z takich miejscowości jak Kraśnik, Sanok czy Reszel, więc środki z programu trafią do firm mocno powiązanych z lokalnymi społecznościami i rynkami pracy.

O dotację w kwocie do 7 mln zł mogły ubiegać się firmy mające własne lub zakupione wyniki prac badawczo-rozwojowych. Dzięki nim na terenie Polski Wschodniej będą w stanie stworzyć innowacyjne wyroby lub usługi.

Rozstrzygnięcie i przyznanie dofinansowania nastąpi za około 3 miesiące.

– Liczę na to, że wybrane projekty w krótkim czasie dadzą nowy impuls lokalnym społecznościom tworząc trwałe i wartościowe miejsca pracy – dodał wiceminister. - Dzięki nim wzrosną też wpływy z podatków do kas samorządów, co przełoży się na nowe inwestycje realizowane przez miasta i wyższą jakość życia mieszkańców.

Z podobnej puli pomocy z POPW skorzystało już wiele firm w Polsce Wschodniej, wdrażając innowacyjne produkty. Oto kilka przykładów.

BiaVita Polska – firma z Augustowa działająca m.in. w branży usług medycznych. Dzięki dofinansowaniu wprowadziła do oferty nowy system diagnostyki i rehabilitacji zaburzeń układu krążenia.

PW Majak – firma z Mrągowa zajmująca się obróbką i produkcją metalowych części. Dotację z POPW wykorzystała do budowy maszyn do formowania detali z tworzyw sztucznych.
Synergy Technologies – firma z Krosna, oferująca rozwiązania technologiczne dla przemysłu. Wsparcie z POPW przeznaczyła na uruchomienie produkcji serii nowoczesnych silników elektrycznych do zastosowań m.in. w lotnictwie i robotyce.

Masket - producent mebli z Zamościa. Pozyskanie dofinansowania z POPW pozwoliło przedsiębiorcy wybudować zakład, w którym rozpoczął produkcję nowej linii mebli z nowatorskim systemem podsufitowego montażu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wnioski dwukrotnie przekroczyły budżet na innowacje w Polsce Wschodniej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!