Wojna handlowa może zagrozić światowej gospodarce

Wojna handlowa może zagrozić światowej gospodarce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Handlu (WTO) Roberto Azevedo wezwał w piątek państwa do umiaru oraz dialogu w ramach WTO, by powstrzymać zakłócenia handlowe szkodzące światowej gospodarce.

  • - Zakłócenia w światowym handlu zagrożą globalnej gospodarce w momencie ekonomicznej regeneracji - zaznaczył Azevedo podczas spotkania państw WTO w Genewie.
  • Podczas spotkania w Genewie przedstawiciele państw członkowskich WTO wskazywali, że amerykańskie cła, które zaczynają obowiązywać w piątek, są niezgodne z zasadami WTO oraz że mogą wywołać "efekt domina".
  • Przedstawiciel USA odpiera te zarzuty, twierdząc, że amerykańskie taryfy są zgodne z Układem Ogólnym w sprawie Taryf Celnych i Handlu (GATT).

- Zakłócenia w światowym handlu zagrożą globalnej gospodarce w momencie ekonomicznej regeneracji - zaznaczył Azevedo podczas spotkania państw WTO w Genewie. - Ponownie wzywam do umiaru oraz pilnego dialogu jako najlepszej drogi do rozwiązania tych problemów - dodał.

W ocenie Azevedo działania podjęte poza WTO "znacząco zwiększają ryzyko wzrostu konfrontacji, w której nie będzie wygranych i która może szybko doprowadzić do mniej stabilnego systemu handlowego".

Podczas spotkania w Genewie przedstawiciele państw członkowskich WTO wskazywali, że amerykańskie cła, które zaczynają obowiązywać w piątek, są niezgodne z zasadami WTO oraz że mogą wywołać "efekt domina" - przekazał Reuters. Według agencji przedstawiciel USA odparł zarzuty, twierdząc, że amerykańskie taryfy są zgodne z Układem Ogólnym w sprawie Taryf Celnych i Handlu (GATT).

Prezydent USA Donald Trump podpisał 8 marca rozporządzenie nakładające cła na import stali w wysokości 25 proc., a aluminium - 10 proc.

Przywódcy krajów UE wezwali w piątek USA na szczycie w Brukseli do stałego wykluczenia Wspólnoty z nowych taryf na stal i aluminium. Na razie UE ma wyłączenie czasowe - ma obowiązywać do 1 maja. Waszyngton oczekuje, że do tego czasu dojdzie do porozumienia ws. handlu z państwami UE.

We wnioskach z unijnego szczytu UE wyraziła przywiązanie do otwartego, wielostronnego handlu zgodnie z zasadami WTO. "Wolny i uczciwy handel jest jednym z najsilniejszych motorów wzrostu, wspiera miliony miejsc pracy i przyczynia się do dobrobytu" - czytamy we wnioskach.

W czwartek Trump podpisał memorandum, które uruchomi sankcje handlowe wobec Chin, obejmujące cła odwetowe i ograniczenie inwestycji; wartość taryf, jakie będą nałożone na chiński eksport, ma wynieść 50 mld dolarów. W odpowiedzi na ten krok chiński resort handlu ogłosił w piątek listę amerykańskich towarów, które mogą zostać objęte cłami.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wojna handlowa może zagrozić światowej gospodarce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!