PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wpływ niskich stóp procentowych na dochodowość banków w Stanach Zjednoczonych i w Polsce

Autor: Sylwester Kozak, Przedsiębiorstwo &Finanse 2016/4 (15)
23-01-2017 14:32
Wpływ niskich stóp procentowych na dochodowość banków w Stanach Zjednoczonych i w Polsce
Fot. ShutterstockWprowadzenie
Stopy procentowe w większości najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajach spadły do historycznie najniższych, a w wielu z nich osiągnęły nawet ujemne wartości1. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest stosunkowo słaby wzrost gospodarczy, a także rosnące oszczędności gospodarstw domowych, zwiększające się ryzyko gospodarcze i niskie nakłady inwestycyjne. Globalizacja gospodarki powoduje, że do Polski stopniowo przemieszcza się taki system pro- wadzenia działalności bankowej. Po serii obniżek, zapoczątkowanej w IV kwartale 2012 r., stopy procentowe doszły do najniższych historycznie wartości. Jest to nowa sytuacja zarówno dla sektora przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, jak również dla banków i innych instytucji finansowych. Niskie stopy procentowe w zróżnicowany sposób wpływają na całą gospodarkę, zwłaszcza w zakresie podziału dochodów między wierzycielami a dłużnikami. Obok korzyści, polegających na obniżeniu kosztów finansowania przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, mogą one jednak przynosić istotne negatywne skutki m.in. dla sektora bankowego czy sektora nieruchomości.

Rozpoznanie skali wpływu otoczenia niskich stóp procentowych na wysokość oprocentowania kredytów i depozytów oraz marżę odsetkową jest istotnym, choć stosunkowo rzadko analizowanym problemem. Ze względu na fakt, że takie zjawisko występuje w Polsce w stosunkowo krótkim okresie, to jego ocena może bazować na doświadczeniach zarejestrowanych w gospodarkach wysokorozwiniętych krajów świata, w których banki centralne od wielu lat utrzymywały niskie stopy procentowe i dodatkowo prowadziły luźną politykę monetarną.

Celem artykułu jest przedstawienie zasad funkcjonowania gospodarki w środowisku niskich stóp procentowych, a także zmian w poziomie marży odsetkowej i dochodowości banków jakie miały miejsce w sektorze bankowym w Stanach Zjednoczonych w latach 2008-2015 i w Polsce w latach 2012-2015. Badania prowadzono z wykorzystaniem danych z Systemu Rezerwy Federalnej i Narodowego Banku Polskiego oraz wyników analizy literatury przedmiotu.

Artykuł ma następującą strukturę. W następnej części przedstawiono wnioski wyciągnięte z analizy literatury nt. uwarunkowań funkcjonowania środowiska niskich stóp procentowych przez banki centralne i ich skutków dla wyników finansowych sektora realnego i sektora bankowego. W kolejnej zaprezentowano wyniki badań oddziaływania niskich stóp na poziom marży odsetkowej i dochodowości sektora bankowego w Stanach Zjednoczonych, a w dalszej - sektora bankowego w Polsce. Całość rozważań podsumowano we wnioskach.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

31 490 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

721 995 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 936 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP