Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wpływ niskich stóp procentowych na dochodowość banków w Stanach Zjednoczonych i w Polsce

Autor: Sylwester Kozak, Przedsiębiorstwo &Finanse 2016/4 (15)
23-01-2017 14:32
Wpływ niskich stóp procentowych na dochodowość banków w Stanach Zjednoczonych i w Polsce
Fot. ShutterstockWprowadzenie
Stopy procentowe w większości najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajach spadły do historycznie najniższych, a w wielu z nich osiągnęły nawet ujemne wartości1. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest stosunkowo słaby wzrost gospodarczy, a także rosnące oszczędności gospodarstw domowych, zwiększające się ryzyko gospodarcze i niskie nakłady inwestycyjne. Globalizacja gospodarki powoduje, że do Polski stopniowo przemieszcza się taki system pro- wadzenia działalności bankowej. Po serii obniżek, zapoczątkowanej w IV kwartale 2012 r., stopy procentowe doszły do najniższych historycznie wartości. Jest to nowa sytuacja zarówno dla sektora przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, jak również dla banków i innych instytucji finansowych. Niskie stopy procentowe w zróżnicowany sposób wpływają na całą gospodarkę, zwłaszcza w zakresie podziału dochodów między wierzycielami a dłużnikami. Obok korzyści, polegających na obniżeniu kosztów finansowania przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, mogą one jednak przynosić istotne negatywne skutki m.in. dla sektora bankowego czy sektora nieruchomości.

Rozpoznanie skali wpływu otoczenia niskich stóp procentowych na wysokość oprocentowania kredytów i depozytów oraz marżę odsetkową jest istotnym, choć stosunkowo rzadko analizowanym problemem. Ze względu na fakt, że takie zjawisko występuje w Polsce w stosunkowo krótkim okresie, to jego ocena może bazować na doświadczeniach zarejestrowanych w gospodarkach wysokorozwiniętych krajów świata, w których banki centralne od wielu lat utrzymywały niskie stopy procentowe i dodatkowo prowadziły luźną politykę monetarną.

Celem artykułu jest przedstawienie zasad funkcjonowania gospodarki w środowisku niskich stóp procentowych, a także zmian w poziomie marży odsetkowej i dochodowości banków jakie miały miejsce w sektorze bankowym w Stanach Zjednoczonych w latach 2008-2015 i w Polsce w latach 2012-2015. Badania prowadzono z wykorzystaniem danych z Systemu Rezerwy Federalnej i Narodowego Banku Polskiego oraz wyników analizy literatury przedmiotu.

Artykuł ma następującą strukturę. W następnej części przedstawiono wnioski wyciągnięte z analizy literatury nt. uwarunkowań funkcjonowania środowiska niskich stóp procentowych przez banki centralne i ich skutków dla wyników finansowych sektora realnego i sektora bankowego. W kolejnej zaprezentowano wyniki badań oddziaływania niskich stóp na poziom marży odsetkowej i dochodowości sektora bankowego w Stanach Zjednoczonych, a w dalszej - sektora bankowego w Polsce. Całość rozważań podsumowano we wnioskach.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


40 146 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 269 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP