Wskaźnik Pengab wyniósł w styczniu br. 22,3 pkt

Wskaźnik Pengab wyniósł w styczniu br. 22,3 pkt
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wskaźnik Pengab, obrazujący koniunkturę w sektorze bankowym wyniósł 22,3 pkt, co oznacza spadek o 0,5 pkt wobec poprzedniego pomiaru - wynika z badania ZBP i TNS Polska. Bankowcy, choć patrzą z optymizmem na 2015 r., to przyznają, że będzie on pełen wyzwań.

Marcin Idzik z TNS Polska wskazał, że w ocenie ankietowanych bankowców w 2015 r. osiągnięcie postawionych przez nich celów będzie bardziej wymagające niż w 2014 r.

"Oczekuje się także, że bieżący rok nie będzie tak dobry dla branży bankowej jak miniony 2014 r. Wzrosło przekonanie, że głównym źródłem zysków banków będzie redukcja kosztów, a w mniejszym stopniu wzrost przychodów" - podsumował wyniki badania Idzik.

"Ogólny bilans przewidywań aktywności na poszczególnych obszarach działalności banków w 2015 r. wypada jednak pozytywnie. Także prognozy sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju oraz sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw kształtują się na wysokim poziomie, zbliżonym do notowanego w czwartym kwartale br." - dodał.

Z zaprezentowanego w czwartek badania Pengab wynika, że na rynku kredytów gospodarstw domowych styczeń przyniósł pogorszenie ocen bankowców jeśli chodzi o obecną sytuację, przy jednoczesnej poprawie prognoz na najbliższe trzy miesiące. "Ten kierunek zmian wartości wskaźników jest jednakowy dla rynku kredytów konsumpcyjnych, mieszkaniowych i samochodowych. W każdym z wymienionych obszarów obserwujemy spadek wartości wskaźnika oceny, przy jednoczesnym wzroście wartości wskaźnika prognozy" - czytamy w podsumowaniu badania.

Dodano w nim, że z podobnymi zmianami mamy do czynienia na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych "O ile poprawa prognoz sytuacji dotyczy zarówno kredytów inwestycyjnych, jak i obrotowych, o tyle o pogorszeniu oceny stanu obecnego możemy mówić jedynie w odniesieniu do tych drugich. Wartość wskaźnika ocen dla rynku kredytów inwestycyjnych pozostaje na poziomie sprzed miesiąca" - napisano.

W przypadku depozytów gospodarstw domowych również odnotowano spadek wartości wskaźnika oceny, ale towarzyszył mu wzrost wartości wskaźnika prognozy. "Nie odnotowano w tym względzie istotnych różnic pomiędzy rynkiem depozytów bieżących i terminowych" - zaznaczyli autorzy badania.

"Obszarem, w którym w porównaniu z grudniem 2014 r. pogorszyła się zarówno ocena sytuacji obecnej, jak i prognozy dotyczące najbliższych 3 miesięcy, jest rynek depozytów podmiotów gospodarczych. Z najwyraźniejszymi zmianami mamy do czynienia w zakresie prognoz sytuacji na rynku depozytów bieżących oraz w zakresie oceny bieżącej sytuacji na rynku depozytów terminowych" - wskazano w podsumowaniu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wskaźnik Pengab wyniósł w styczniu br. 22,3 pkt

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!