PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wybrane korzyści z przynależności do jednolitego rynku europejskiego na przykładzie krajów grupy wyszehradzkiej

Autor: Joanna Bogna Zielińska, Przedsiębiorstwo &Finanse 2016/4 (15)
23-01-2017 14:02
Wybrane korzyści z przynależności do jednolitego rynku europejskiego na przykładzie krajów grupy wyszehradzkiej
Fot. ShutterstockWprowadzenie
Wspólny rynek to stadium integracji gospodarczej, które obejmuje całko-wicie wolny przepływ oraz wspólne zewnętrzne regulacje dotyczące towarów i usług, a także czynników produkcji1. Korzyści jednolitego rynku wewnętrznego stanowią skutek zniesienia barier handlowych wewnątrz obszaru zintegrowanego, pełnej liberalizacji rynku finansowego, nasilenia konkurencji wewnętrznej, zwiększenia skali produkcji i zniesienia ograniczeń w dostępie do rynku zamówień publicznych2. W rezultacie integracji gospodarczej powstają nowe strumienie handlu, następuje także zmiana ich struktury przestrzennej i rze-czowej3.

Celem artykułu jest próba oceny korzyści związanych z włączeniem krajów V-4 do wspólnego rynku UE, zwłaszcza związanych z transferem techno-logii w ramach obszaru zintegrowanego. Autor postawił tezę, że napływ technologii do krajów Grupy Wyszehradzkiej przyczynił się do wzrostu całkowitej produktywności czynników wytwórczych w tych krajach i poprawy ich pozycji eksportowej. Praca zawiera analizę napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych i struktury importu towarów do krajów V-4, które stanowią źródło transferu technologii. Prezentacja struktury eksportu ze względu na poziom zaawansowania technologicznego służy ocenie posiadania przez kraje przewagi konkurencyjnej w handlu. Analiza obejmuje lata 2004-2015, czyli okres funkcjonowania w ramach Jednolitego Rynku Europejskiego.

1. Ekonomiczne efekty przynależności do wspólnego rynku w świetle literatury

Usunięcie technicznych, fizycznych i fiskalnych barier w wymianie handlowej pomiędzy państwami tworzącymi wspólny rynek przyczynia się do przyspieszenia procesu specjalizacji produkcji i handlu4. Nasilenie konkurencji pomiędzy przedsiębiorstwami prowadzi do obniżenia kosztów produkcji i cen, a poprawa konkurencyjności cenowej i kosztowej towarów eksportowanych znajduje odzwierciedlenie w poprawie bilansu handlowego i wzroście produktu krajowego brutto5.

Z mikroekonomicznego punktu widzenia spadek cen towarów wpływa na wzrost popytu krajowego i zagranicznego, co staje się bodźcem do zwiększenia wielkości produkowanych dóbr. Wzrost rozmiarów produkcji ujawnia korzyści skali, a usunięcie barier pozataryfowych powoduje spadek kosztów produkcji. Jednocześnie presja konkurencyjna uruchamia procesy restrukturyzacji przedsiębiorstw, które zwiększają znaczenie innowacji i postępu tech-nicznego6.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

36 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

726 919 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 992 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP