Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wyniki Grupy Kapitałowej Orange w pierwszym półroczu 2017

Autor: wnp.pl (AK)
26-07-2017 21:27
Wyniki Grupy Kapitałowej Orange w pierwszym półroczu 2017

Siedziba Orange Polska.

Fot. Mat. pras.

W pierwszym półroczu 2017 roku skonsolidowane przychody wyniosły 5657 mln zł i były niższe o 49 mln zł w porównaniu z analogicznym okresem 2016 roku. Spadek ten był spowodowany przede wszystkim trendem w usługach tradycyjnej telefonii głosowej (detalicznych i hurtowych) - poinformowała spółka.

"Natomiast spadek przychodów z usług mobilnych wynikał głównie ze zwrotu ku ofertom bez telefonu i planom ratalnym w pozyskiwaniu klientów, w połączeniu z rabatami za usługi konwergentne oraz utrzymującą się na rynku konkurencją cenową. Spadek ten został częściowo skompensowany przez dynamiczny wzrost przychodów ze sprzedaży sprzętu do usług komórkowych (wynikający w szczególności z rosnącej sprzedaży telefonów w ofertach ratalnych), wsparty przez wzrost pozostałych przychodów (głównie dzięki dużo większej sprzedaży sprzętu ICT)" - czytamy dalej w sprawozdaniu zarządu.
Skorygowana EBITDA (skorygowany zysk operacyjny przed amortyzacją i utratą wartości aktywów trwałych, patrz Nota 2 do skróconego śródrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego według MSSF za pierwsze półrocze 2017 roku) wyniosła w pierwszym półroczu 2017 roku 1568 mln zł i była niższa o 124 mln zł w porównaniu z pierwszym półroczem 2016 roku. Spadek EBITDA wynikał przede wszystkim z niższych przychodów oraz znacznie wyższych kosztów międzyoperatorskich (w związku ze wzrostem ruchu detalicznego i hurtowego). Ponadto na trend EBITDA wpłynęło jednorazowe zmniejszenie kosztów pracy o 94 mln zł w pierwszym półroczu 2016, wynikające z porozumień ze Związkami Zawodowymi zmieniających wartość odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych wypłacanych pracownikom.

Zysk z działalności operacyjnej (EBIT) był niższy o 79 mln zł rok-do-roku w wyniku spadku raportowanej EBITDA, co zostało częściowo skompensowane spadkiem amortyzacji o 55 mln zł. Spadek amortyzacji wynikał z 83 mln zł wpływu wydłużenia szacowanego okresu użytkowania niektórych terminali, aktywów sieciowych i elementów oprogramowania, co zostało częściowo skompensowane kosztem amortyzacji częstotliwości z zakresu 800 MHz i 2600 MHz nabytych w 2016 r.

W pierwszym półroczu 2017 roku, koszty finansowe netto zmniejszyły się o 35 mln zł w porównaniu z analogicznym okresem 2016 roku, co wynikało głównie z korzystnych zmian kursów walutowych. W efekcie, w pierwszym półroczu 2017 roku skonsolidowany zysk netto wyniósł 110 mln zł wobec 115 mln zł w pierwszym półroczu 2016 roku.
Podobał się artykuł? Podziel się!

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

33 338 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

723 623 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP