PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wyraźny spadek produkcji przemysłowej w lipcu

Autor: PAP
18-08-2016 14:52 |  aktualizacja: 18-08-2016 15:27
Wyraźny spadek produkcji przemysłowej w lipcu
Fot. Shutterstock

W lipcu br. produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 3,4 proc. rdr, wobec wzrostu o 6 proc. w czerwcu br., produkcja budowlano-montażowa spadła o 18,8 proc. w ujęciu rocznym, wobec spadku o 13 proc. w czerwcu - wynika z czwartkowego komunikatu GUS.

"W lipcu br. produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 3,4 proc. w porównaniu z lipcem ub. roku, a w produkcji budowlano-montażowej odnotowano spadek o 18,8 proc. W okresie styczeń - lipiec br. produkcja sprzedana przemysłu była o 3,2 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 4,4 proc., natomiast produkcja budowlano-montażowa była o 13,8 proc. niższa niż przed rokiem, kiedy notowano wzrost o 2 proc." - napisał Główny Urząd Statystyczny.
Ekonomiści w tzw. konsensusie rynkowym spodziewali się w lipcu wzrostu produkcji o 0,9 proc. oraz spadku produkcji budowlano-montażowej o 16,2 proc.

Zgodnie z danymi GUS produkcja sprzedana przemysłu liczona w cenach stałych była o 10,1 proc. niższa w porównaniu z czerwcem br. "Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 1,6 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,6 proc. niższym w porównaniu z czerwcem br." - zastrzegł GUS.

W stosunku do lipca ub. roku spadek produkcji sprzedanej odnotowano w 23 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 12,1 (proc.); w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 9,1 proc.), w produkcji metali; (o 7,9 proc.); koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 7,4 proc.; w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 7,3 proc.; w produkcji napojów - o 6,4 proc.; chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 6,1 proc.; maszyn i urządzeń - o 5,1 proc.

Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z lipcem ub. roku, wystąpił w 11 działach, m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych - o 10,6 proc., wyrobów tekstylnych - o 7,5 proc., mebli - o 7,1 proc. oraz artykułów spożywczych - o 3,1 proc.

Według danych GUS produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym była o 3,4 proc. niższa niż w czerwcu br. "Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie niższym o 14,3 proc. niż w lipcu ub. roku i wyższym o 0,6 proc. w porównaniu z czerwcem br." - napisano.

W komunikacie napisano, że w stosunku do lipca ub. roku spadek produkcji odnotowano we wszystkich działach budownictwa, przy czym w jednostkach zajmujących się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi - o 20,4 proc., w specjalizujących się we wznoszeniu budynków - o 18,5 proc. a w podmiotach, których podstawowym rodzajem działalności jest wykonywanie obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 18 proc.

W porównaniu z czerwcem br. spadek poziomu zrealizowanych robót wystąpił w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty budowlane specjalistyczne - o 10,4 proc. i w przedsiębiorstwach wykonujących głównie roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 2,2 proc., wzrost natomiast w firmach specjalizujących się we wznoszeniu budynków - o 0,6 proc.
Podobał się artykuł? Podziel się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

38 137 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

730 095 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 992 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP