Wyszehrad z czterech stron

Wyszehrad z czterech stron
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Grupa Wyszehradzka (V4) stała się w Europie rozpoznawalną marką, choć ostatnio kojarzoną niejednoznacznie... O wspólnej przyszłości Czworokąta dyskutowało międzynarodowe grono ekspertów w ramach VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Rok temu przewodnim tematem wyszehradzkiej debaty w Katowicach (w trakcie VII EEC) był problem spójnego stanowiska krajów Grupy wobec wydarzeń na Ukrainie. W tym roku dyskutowano przede wszystkim o stosunku krajów V4 do kryzysu migracyjnego.

Łukasz Zieliński z departamentu polityki europejskiej polskiego MSZ przedstawił priorytety rozpoczynającej się w lipcu polskiej prezydencji w Grupie. - Naszą ambicją będzie dążenie do tego, by Grupa Wyszehradzka reprezentowała kraje regionu w szerszym rozumieniu Europy wschodniej – od Adriatyku po Bałtyk i Morze Czarne - wskazał Zieliński.

W agendzie polskiej prezydencji znajdą się m.in. takie kwestie jak: efektywna ochrona granic i zachowanie zasad strefy Schengen, wzmocnienie wspólnego rynku (szczególnie w obszarze usług) poprzez likwidację barier i ograniczanie protekcjonizmu, a także wspieranie inicjatyw związanych z innowacjami i nowymi technologiami.

Obok kryzysu migracyjnego, wyzwaniem będzie w najbliższym czasie zagrożenie europejskiej spójności (możliwy Brexit). - Fragmentaryzacja Europy doprowadziłaby do marginalizacji krajów V4 - ostrzegał Zieliński.

Jednym z priorytetów wyszehradzkiej polityki będzie kwestia wspólnego bezpieczeństwa energetycznego (zagrożonego m.in. poprzez inicjatywę budowy gazociągu Nord Stream 2). W kontekście lipcowego szczytu NATO w Warszawie ważne będzie wspólne stanowisko Wyszehradu w sprawie obecności sił Sojuszu w regionie.

Polityka wschodnia, m.in. kwestie relacji z Rosją (choć to kwestia dzieląca kraje Grupy) pozostanie istotna, w kontekście nadal skomplikowanej sytuacji na wschodzie Ukrainy. Ważna będzie współpraca gospodarcza Grupy z partnerami zewnętrznymi spoza Europy – tu wymieniono Koreę i Japonię.

Zdaniem Tomasa Strażaya ze Słowackiego Stowarzyszenia Polityki Zagranicznej jednym z głównych wyzwań dla V4 był i pozostaje kryzys migracyjny.

- Doświadczamy solidarności z Węgrami, które są w szczególny sposób wystawione na jego skutki – zauważył Strażay. - Musimy jednak znaleźć takie rozwiązanie, które jest akceptowalne dla całej Unii Europejskiej.

Martin Ehl, reprezentujący czeski dziennik „Hospodarske Noviny”, zwrócił uwagę na jedną ze słabości Grupy Wyszehradzkiej – słabość komunikacji wewnętrznej i wymiany informacji.

To wciąż żywy problem – po 25 latach funkcjonowania wyszehradzkiej struktury! Sprawność wewnętrznego dialogu to także obszar potencjalnej aktywności w trakcie polskiej prezydencji – chodzi przede wszystkim o kontakty młodzieży, samorządów terytorialnych i mediów.

- Młodzi Portugalczycy wiedzą o Polsce tyle samo co Czesi - zauważył Maciej Malik, student Uniwersytetu Śląskiego, uczestnik projektu „EEC – Liderzy Przyszłości” realizowanego w ramach EEC. - W deklaracji wyszehradzkiej zwraca się uwagę na budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Tymczasem polska młodzież wie jedynie o istnieniu V4, ale nic o tym, jak Grupa funkcjonuje, na czym polega współpraca państw, jakie są możliwości jej rozwijania.

Diana Szoke, analityk ds. polityki zagranicznej węgierskiego Instytutu Sprawa Zagranicznych i Handlu, wymieniła wyszehradzkie priorytety Węgier dotyczące V4: budowanie marki Grupy oraz wspieranie współpracy gospodarczej i politycznej na osi północ-południe Europy.

- Marka Grupy Wyszeheradzkiej jest obecnie tam, gdzie mieszkam, czyli w Niemczech, negatywna - ocenił Damian Polok, absolwent Berlin School of Economics and Law. - Widzę jednak duży potencjał jej zmiany.

Polok wymienił też obszar potencjalnej współpracy V4: rynek finansowy i poprawa dostępu do kapitału w całym regionie, walka z korupcją, gdzie wszystkie kraje Grupy mają podobne doświadczenia oraz inicjatywy rozwojowe w dziedzinie przedsiębiorczości.

Według Beaty Jaczewskiej, dyrektora Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, w agendzie wyszehradzkich projektów coraz częściej pojawiają się pomysły dotyczące innowacji społecznych i procesowych oraz „tematy energetyczne”. Rolą MFW pozostaje pobudzanie kreatywności, a siłą i potencjałem Czworokąta pozostaje energia ludzi, więzi pomiędzy nimi, ich wspólne doświadczenie („poradzili sobie z komunizmem”). Poziom międzyludzkich i międzyśrodowiskowych więzi  w ramach V4 pozostaje poza poziomem doraźnej koniunktury politycznej i jako taki jest trwałym fundamentem regionalnej współpracy.

Przed próbami „zawłaszczenia” czy „przechwycenia” Wyszehradu dla partykularnych (krajowych) celów politycznych ostrzegał Michal Koran, wicedyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych w Pradze. Jego zdaniem regionu nie powinno ograniczać się do V4. Ważne są relacje Czworokąta z Austrią czy Niemcami, a kluczową kwestią – działanie na rzecz przejrzystego komunikowania swoich racji wobec krajów Europy zachodniej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wyszehrad z czterech stron

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!