Wzrost cen w Polsce napędza coraz więcej czynników

Wzrost cen w Polsce napędza coraz więcej czynników
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w czerwcu 2018 r. o 0,2 pkt - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Dodano, że w kierunku wzrostu cen najsilniej działało osłabienie złotego wobec euro i dolara.

  • Czynnikami, które napędzają wzrost inflacji są osłabienie złotego i wzrost cen ropy naftowej.
  • Sytuacji nie poprawia uchwalenie opłaty paliwowej.
  • Dużą rolę odgrywają tez rosnące koszty siły roboczej.

"Po dwóch miesiącach stabilizacji, ponownie nasiliły się czynniki inflacjogenne. Ich podstawowym źródłem w tym miesiącu są rosnące koszty, w mniejszym zaś stopniu oczekiwania konsumentów i producentów na temat spodziewanego w najbliższej przyszłości tempa wzrostu cen" - poinformowało BIEC.

Jak zaznaczyli eksperci Biura, najsilniej w kierunku wzrostu cen działało osłabienie złotego względem euro i dolara. "Słabszy złoty podraża import zarówno gotowych towarów trafiających bezpośrednio do handlu, jak również surowców i komponentów do dalszej krajowej produkcji" - wyjaśniono. Dodano, że często wyższe ceny towarów pochodzących z importu stają się cenami odniesienia dla krajowych producentów bez względu na to czy importują surowce do dalszej produkcji czy nie.

"W dotychczasowej historii, osłabienie złotego przenosiło się z około 3-4 miesięcznym opóźnieniem na wzrost cen krajowych" - czytamy.

BIEC zwróciło przy tym uwagę na osłabienie złotego połączone z drożejącymi surowcami na światowych rynkach. Chodzi, jak wyjaśniono, o rynek ropy naftowej, gdzie wzrost ceny tego surowca i deprecjacja złotego "działają proinflacyjnie ze zdwojoną mocą" - podkreślono.

Wprowadzenie dodatkowego podatku na benzynę w postaci tzw. opłaty paliwowej to, jak przekonuje BIEC, dodatkowy inflacjogenny czynnik, skutkujący wcześniej czy później wzrostem cen paliw.

Spółki przetwórstwa naftowego wprowadzą podwyżki z pewnym opóźnieniem - oceniono. "Z jednej strony licząc na krótką pamięć konsumentów, z drugiej - tłumacząc ów fakt czynnikami zewnętrznymi" - napisano.

Niezależnie od wzrostu kosztów prowadzonej działalności gospodarczej wynikającego z osłabienia złotego oraz wzrostu cen ropy, pozostałe koszty w przedsiębiorstwach również systematycznie wzrastają - wskazało BIEC. "Są to przede wszystkim koszty siły roboczej. Brak pracowników i towarzyszący mu wzrost wynagrodzeń spowodowały, że koszty pracy przypadające na jednego pracownika w przedsiębiorstwach produkcyjnych od początku tego roku wzrosły średnio o blisko 5 proc., a blisko 35 proc. badanych przedsiębiorstw wskazuje rosnące koszty pracy jako istotną barierę rozwoju" - napisano.

Jak zaznaczono, nasiliły się również oczekiwania konsumentów na wzrost cen. Eksperci Biura przypomnieli, że w pierwszych dwóch miesiącach tego roku odsetek przedstawicieli gospodarstw domowych, którzy spodziewali się przyspieszonego wzrostu cen systematycznie zmniejszał się. "Związane to było najprawdopodobniej ze stabilizacją cen żywności na początku 2018 roku. W ciągu ostatnich trzech miesięcy nastąpiło odwrócenie tendencji i oczekiwania inflacyjne konsumentów stopniowo nasilają się" - wyjaśniono.

Według BIEC ta tendencja najprawdopodobniej utrzyma się w najbliższych miesiącach. "Oczekiwania przedsiębiorców co do kształtowania się cen na produkowane przez nich wyroby są nieco bardziej powściągliwe niż w przypadku konsumentów. Wśród producentów presja na wzrost cen wyrażona różnicą pomiędzy odsetkiem firm planujących podwyżki a odsetkiem firm planujących obniżenie cen zmniejsza się" - podkreślono.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!