Wzrost PKB światowej gospodarki ma wyraźnie przyspieszyć

Wzrost PKB światowej gospodarki ma wyraźnie przyspieszyć
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Według najnowszych prognoz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), gospodarka światowa urośnie w tym i przyszłym roku o 3,9 procent, czyli najmocniej od 2011 roku. Przyspieszenie tempa nastąpi głównie za sprawą ożywienia w handlu i inwestycjach.

"Uważamy, że silniejsza gospodarka pozostanie z nami przez najbliższych parę lat. Powracamy do normalniejszych warunków niż te, które obserwowaliśmy w ostatnich 10 latach" - powiedział Reuterowi p.o. głównego ekonomisty OECD Alvaro Pereira.

Organizacja spodziewa się, że odbicie w inwestycjach światowych podtrzyma tegoroczne tempo wzrostu światowej wymiany handlowej na poziomie około 5 procent, choć ryzykiem dla tego scenariusza jest wybuch napięć handlowych po wprowadzeniu ceł na import stali i aluminium przez USA.

"Protekcjonizm w handlu pozostaje kluczowym ryzykiem, który może negatywnie wpłynąć na zaufanie, inwestycje i miejsca pracy" - napisano w raporcie OECD. - Rządy w krajach produkujących stal powinny uniknąć eskalacji i opierać się na (wypracowanych - red.) światowych rozwiązaniach, by uregulować kwestię nadprodukcji w globalnym przemyśle stalowym".

Jak skomentował Pereira, "z pewnością uważamy, że jest to znaczne ryzyko, więc mamy nadzieję, że ono się nie zmaterializuje, bo mogłoby to spowodować całkiem spore szkody."

Czytaj także: Grecja pozbędzie się "finansowej kroplówki"? Bruksela ma poważne obawy

Poprzednie prognozy OECD na 2018 i 2019 rok mówiły o wzroście rzędu 3,6 proc. Obecna podwyżka odzwierciedla m.in. oczekiwania związane z obniżką podatków w USA, gdzie wzrost PKB prognozowany jest na 2,9 proc. w tym roku i 2,8 proc. w przyszłym roku.

Strefa euro liczyć może na wzrost w tempie 2,3 proc. w 2018 r. (poprzednio spodziewano się 2,1 proc.) i 2,1 proc. w 2019 r. (1,9 proc. poprzednio). Za podniesieniem prognoz dla unii walutowej stoją głównie Niemcy i Francja, a konkretnie poluzowanie fiskalne przewidziane w niemieckiej umowie koalicyjnej oraz reformy prezydenta Emmanuela Macrona w dziedzinie świadczeń społecznych, podatków i rynku.

Wielka Brytania nie załapie się zdaniem OECD na globalne odbicie gospodarcze i osiągnie w tym roku wzrost 1,3 proc., a w przyszłym - po opuszczeniu UE - tylko 1,1 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wzrost PKB światowej gospodarki ma wyraźnie przyspieszyć

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!