PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wzrost zysku Raiffeisen Polbank za 2016 r.

Autor: wnp.pl (KW)
15-03-2017 13:19
Wzrost zysku Raiffeisen Polbank za 2016 r.

Piotr Czarnecki, prezes Raiffeisen Polbank

Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Zysk netto Raiffeisen Polbanku wyniósł w ubiegłym roku 162,8 mln zł, co oznacza wzrost o 1,7 proc. w stosunku do 2015 r. W 2016 r. Raiffeisen Bank Polska, pomimo wzrostu zmienności i niepewności na rynkach finansowych, osłabienia tempa wzrostu gospodarczego w kraju oraz dalszej presji regulacyjnej i fiskalnej wobec sektora bankowego, kontynuował realizację strategii ekspansji w bankowości detalicznej.

- Rozwijając nasz biznes w minionym roku koncentrowaliśmy się, zgodnie ze strategią, na segmencie małych i średnich przedsiębiorstw oraz na polskiej klasie średniej. Ta swego rodzaju specjalizacja zdaje egzamin, bowiem systematycznie powiększamy udziały w rynku detalicznym za sprawą ciągle wzbogacanej serii produktów Wymarzonych i tradycyjnie uchodzimy za lidera w obsłudze sektora MSP, co pokazuje pozycja banku choćby w faktoringu czy rozwiązaniach obszaru treasury. Przy umiarkowanym wzroście popytu na kredyty bankowe wyraźnie poprawiliśmy wynik odsetkowy, jak również prowizyjny - powiedział cytowany w komunikacie Piotr Czarnecki, prezes Raiffeisen Polbank.
 
- W obecnych warunkach dla podtrzymania dobrego wyniku finansowego niezbędne jest stałe pilnowanie strony kosztowej. Kolejny rok obniżyliśmy wydatki, co znalazło odzwierciedlenie we wskaźnikach efektywności banku. Dbaliśmy również o zachowanie odpowiedniej pozycji kapitałowej i płynnościowej. Dla wzmocnienia wskaźników kapitałowych sprzedaliśmy w marcu 2016 r. na rzecz naszego właściciela spółkę leasingową i bank na koniec roku wypełniał podwyższone wymogi regulatora, wynikające między innymi z zaangażowania na rynku walutowych kredytów hipotecznych. Warto wskazać, że bank osiągnął takie wyniki i potrafił masowo pozyskiwać nowych klientów, pomimo prowadzonego kilka miesięcy przez właściciela procesu jego sprzedaży, zakończonego bez rezultatu w grudniu ubiegłego roku - podkreślił Piotr Czarnecki.
 
Na wynik Raiffeisen Polbanku wpłynęły m.in. następujące zdarzenia: sprzedaż 100 proc. udziałów w Raiffeisen-Leasing Polska S.A., z której wynik brutto wyniósł 202,3 mln zł; rozliczenie transakcji przejęcia Visa Europe Limited przez Visa Inc., co wygenerowało dochód w wysokości 80,6 mln zł; podatek od instytucji finansowych w wysokości 148,8 mln zł; obciążenie kwotą 75,9 mln zł z tytułu należności spornych dotyczących rozliczeń w podatku dochodowym w związku z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z grudnia 2016 r.; odpis wartości firmy i marki „Polbank”, który miał negatywny wpływ na zysk netto w wysokości 102,6 mln zł.
 
Zysk brutto na poziomie jednostkowym wyniósł 287,0 mln zł, a więc był o 38,6 proc. wyższy niż rok wcześniej. Wynik z tytułu odsetek wzrósł o 8,9 proc. w skali roku do 1,02 mld zł, głównie za sprawą zmiany struktury depozytów klientów i poprawy ich dochodowości. Wynik z tytułu prowizji zwiększył się o 2,5 proc. do 588,0 mln zł, m.in. dzięki rosnącym przychodom ze sprzedaży produktów inwestycyjnych i ubezpieczeniowych. Odpisy z tytułu utraty wartości wzrosły o 11,9 proc. do 176,2 mln zł, głównie za sprawą spadku wyniku z tytułu sprzedaży portfela wierzytelności nieregularnych w 2016 r.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


38 306 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

788 148 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 866 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP