Z GPW wychodzą spółki, które doszły "do ściany". W co inwestować w 2018 roku?

Z GPW wychodzą spółki, które doszły "do ściany". W co inwestować w 2018 roku?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sołowow, Karkosik, Jakubas, Brzoska to nazwiska, które od lat kojarzono z warszawskim parkietem, ale oni powoli odchodzą do historii polskiego rynku kapitałowego. Co roku z giełdy rezygnuje prawie tyle samo firm, ile decyduje się na ofertę publiczną. Pojawiają się nowi. Bardziej innowacyjni, "technologiczni", niekoniecznie budzący zaufanie inwestorów. A może właśnie do dalszego rozwoju warszawski parkiet potrzebuje "świeżej krwi"?

Kolejna duża spółka ze stajni Michała Sołowowa - Synthos wychodzi z GPW. Wcześniej Roman Karkosik ogłosił, że całkowicie ogranicza działalność inwestycyjną na GPW w 2018 r. i wycofuje z obrotu część kontrolowanych spółek. Czy możemy tu mówić o swego rodzaju exodusie?

Dlaczego giełdowi krezusi nie chcą zbierać dalej kapitału na rynku kapitałowym? Z jednej strony odpowiedź jest prosta - przykłady z historii pokazują, że często  znajdują inwestora, który uporządkuje strukturę grupy i wyjście z rynku kapitałowego jest tego jednym etapów. Tu przykładem jest Integer i Inpost. Obie spółki Rafał Brzoska wycofał w ubiegłym roku z GPW, ale co ważne znalazł amerykańskiego inwestora, który nie tylko porządkuje grupę, ale ma nowy pomysł na jej rozwój.

Inna sytuacja była w przypadku najstarszej na GPW spółki Paged, która również w ubiegłym roku zakończyła swoją 20-letnią przygodę z giełdą. W tym przypadku powodem decyzji był fakt, że inwestorzy giełdowi niechętnie inwestują w spółki o rozbudowanej strukturze, które prowadzą bardzo zdywersyfikowaną działalność, oraz nie posiadają aktywnej polityki dywidendowej, a taką firmą był Paged. 

Po 13 latach Synthos opuści parkiet, tyle że to akurat była ceniona spółka, która regularnie wypłacała dywidendy. Dla tej spółki kulą u nogi był obowiązek informacyjny. Na mocno konkrecyjnym i rozwijającym się w Europie rynku chemicznym obowiązek publikowania informacji w raportach dawał pole manewru innym spółkom z branży. A to znacznie komplikowało rozwój biznesu. 

Czy zatem przyszedł czas no nowe otwarcie warszawskiego parkietu? Jakie spółki mogą zachęcić młodych inwestorów, tych z pokolenia X i Y do aktywności na giełdzie.  Czy nadchodzi czas spółek technologicznych na GPW? A jak nie technologicznych to jakich?
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Z GPW wychodzą spółki, które doszły "do ściany". W co inwestować w 2018 roku?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!