ZBP: coraz więcej Polaków korzysta z bankowości elektronicznej

ZBP: coraz więcej Polaków korzysta z bankowości elektronicznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W pierwszym kwartale br. zwiększyła się liczba aktywnych uczestników bankowości elektronicznej, a także liczba Polaków korzystających z kart płatniczych - wynika z cyklicznego raportu NetBank, przedstawionego w czwartek na konferencji Związku Banków Polskich.

Z raportu wynika, że na koniec marca 2017 roku na rynku było ponad 33,5 mln umów bankowości internetowej - o 1 proc. więcej niż na koniec 2016 roku i o 8,72 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Ponadto, od stycznia do marca przynajmniej raz w miesiącu na swoim koncie w banku zalogowało się 15,6 mln klientów. To o 1,7 proc. więcej w stosunku do poprzedniego kwartału i o 5 proc. więcej w stosunku do marca 2016 roku. W ujęciu bezwzględnym kwartalnie przyrosło 284 tys. aktywnych użytkowników bankowości internetowej - głosi raport.

Na koniec marca Polacy mieli w portfelach ponad 31,5 mln kart debetowych i 5,96 mln kart kredytowych. To odpowiednio wzrost o 2,58 proc. i 1,28 proc. w stosunku do IV kwartału 2016 roku.

"Zwiększa się ilość Polaków korzystających z kart płatniczych oraz w ujęciu rocznym liczba aktywnych uczestników bankowości elektronicznej" - powiedział wiceprezes ZBP Włodzimierz Kiciński.

Pewną stagnacje, jak wynika z raportu, można zaobserwować w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw. W stosunku do poprzedniego kwartału liczba przedsiębiorców mających podpisane umowy bankowości internetowej oraz liczba aktywnych klientów pozostały na niezmienionym poziomie - odpowiednio 2,354 mln oraz 1,403 mln.

Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz zwrócił uwagę, że Związek wraz z policją stara się przeciwdziałać wyłudzaniu od osób starszych pieniędzy metodą "na wnuczka", a ostatnio głównie "na policjanta". Z dostarczonych przez policję danych wynika bowiem, że tylko w I półroczu 2017 roku na terenie Warszawy i okolic dokonano 225 wyłudzeń na łączną kwotę 8 mln 341 tys. 522 zł.

Jak dodał prezes ZBP, przedstawiciele banków, gdy będą mieli do czynienia np. z osobami starszymi, chcącymi wypłacać z kont duże kwoty, mają ich informować o metodach wyłudzeń, nie ingerując oczywiście w swobodę decyzji klientów.

Z przedstawionych na konferencji cyklicznych danych Monitora Bankowego wynika m.in., że w 2017 roku wzrosło poparcie środowiska bankowego dla wprowadzenia w Polsce waluty euro. Obecny odsetek zwolenników przyjęcia tej waluty to 45 proc. (liczba przeciwników 50 proc.; reszta nie ma zdania) i jest wyższy w porównaniu do 2016 roku o 7 punktów procentowych; wtedy zwolenników było 38 proc., przeciwników 57 proc., a reszta nie miała zdania.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ZBP: coraz więcej Polaków korzysta z bankowości elektronicznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!