XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

ZBP: powstała Rada ds. stawek referencyjnych WIBOR i WIBID

Powstała Rada ds. stawek referencyjnych WIBOR i WIBID, która będzie sprawdzać m.in., czy przestrzegany jest regulamin fixingu, podczas którego codziennie jest ustalany wskaźnik WIBOR - poinformował Związek Banków Polskich w środę w komunikacie.

W komunikacie wskazano, że inauguracyjne posiedzenie Rady odbyło się 4 września br. "Rola Rady nie jest ograniczona do funkcji organu doradczego dla Stowarzyszenia Rynków Finansowych ACI Polska (organizatora fixingu), ale ma ona także kompetencje do ostatecznego zatwierdzania propozycji wszelkich regulacji dotyczących WIBOR/WIBID" - napisano w komunikacie.

Ponadto Rada ma dokonywać okresowego przeglądu funkcjonowania fixingu i przestrzegania regulaminu przez uczestników fixingu, czy okresowego przeglądu liczby uczestników fixingu. "Gremium to ma także pełnić rolę organu odwoławczego dla uczestników fixingu od decyzji organizatora w odniesieniu do otrzymanych upomnień i odebrania statusu uczestnika fixingu" - napisano.

Analityk z Open Finance Emil Szweda powiedział w rozmowie z PAP, że WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) pokazuje wysokość oprocentowania pożyczek udzielanych między bankami w Polsce. "W rzeczywistości WIBOR jest punktem odniesienia, bowiem w praktyce stawki pożyczek często odbiegają od niego" - zaznaczył Szweda.

Podczas fixingu, który ma miejsce codziennie o godzinie 11-tej, jedenaście banków uczestniczących w ustalaniu stawki zgłasza oferty, w których pokazują oprocentowanie, po jakim są skłonne udzielić innym bankom pożyczek oraz o oprocentowanie, z jakim są skłonne przyjąć depozyty (w ten sposób powstaje też stawka WIBID - Warsaw Interbank Bid Rate). Na podstawie ich ofert oblicza się wskaźniki WIBOR i WIBID.

Stawki WIBOR dotyczą transakcji jednodniowych, tygodniowych, dwutygodniowych, miesięcznych, trzymiesięcznych, półrocznych, dziewięciomiesięcznych i rocznych. W środę stawkę WIBOR na pożyczek jednodniowych ustalono na poziomie 2,57 proc. w skali roku, dla dwutygodniowych - 2,60 proc., dla miesięcznych - 2,61 proc., dla trzymiesięcznych - 2,70 proc., dla półrocznych - 2,73 proc., a dla dziewięciomiesięcznych - 2,75 proc., a dla rocznych - 2,77 proc. Im dłuższy okres, tym stawka jest wyższa, co odzwierciedla większe ryzyko związane z udzielaniem pożyczek na dłuższy okres.

Według Szwedy w przypadku transakcji międzybankowych stawki WIBOR mają znaczenie dla pożyczek najwyżej do trzech miesięcy, bowiem w praktyce banki nie udzielają sobie kredytów na dłużej. Według analityka WIBOR ma zasadniczy wpływ na cenę kredytu dla firm i kredytów hipotecznych. Koszt ten ustala się bowiem w oparciu o stawkę WIBOR i marże banków. "Od WIBOR-u zależy także oprocentowanie trzyletnich obligacji skarbowych" - dodał.

Zdaniem Szwedy na WIBOR należy jednak patrzeć nie tylko w wąskim kontekście kosztu kredytów dla odbiorców indywidualnych, ale całej gospodarki. Im niższy WIBOR tym niższe koszty finansowania gospodarki.

Twórcą zasad ustalania stawek referencyjnych WIBOR i WIBID oraz współorganizatorem fixingu tych stawek jest stowarzyszenie rynków finansowych ACI Polska. Zgodnie z informacją stowarzyszenia podaną na stronie internetowej stawkę WIBOR kwotuje 11 banków - dilerów rynku pieniężnego wyłonionych w konkursie przez Narodowy Bank Polski. W fixingu bierze udział: BPH, BGK, Bank Handlowy, Millennium, Pekao, Bank Zachodni, BRE, ING Bank Śląski, PKO BP, Raiffeisen, Societe Generale.

"Stawka WIBOR w Polsce jest stawką transakcyjną, co oznacza, że po zakwotowaniu banki przez krótki okres powinny zawierać transakcje po zaproponowanych przez siebie cenach. Z kwotowań jedenastu banków wyciągana jest średnia i w ten sposób kreowana jest stawka WIBOR" - wyjaśniono.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ZBP: powstała Rada ds. stawek referencyjnych WIBOR i WIBID

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!