ZBP: udział banków w programie 500+ to początek e-usług

ZBP: udział banków w programie 500+ to początek e-usług
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Udział banków w programie 500 plus może być początkiem dalszej współpracy z rządem przy realizowaniu e-usług dla obywateli - mówi PAP wiceprezes Związku Banków Polskich Mieczysław Groszek. Aż 95 proc. e-wniosków o świadczenie wychowawcze złożono za pośrednictwem banków.

W ramach programu "Rodzina 500 plus" wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach również na pierwsze. Wnioski można składać m.in. w urzędach i przez internet. Dotychczas złożono ich blisko 1,5 mln, w tym ok. 400 tys. online.

Udział banków w programie 500 plus okazał się sukcesem. Jak ocenił Groszek, ludzie chętnie skorzystali z tego, czego używają na co dzień - czyli systemu bankowości elektronicznej - do zrealizowania innej usługi. W przypadku banków nie trzeba zakładać żadnych dodatkowych kont, nie jest wymagane dodatkowe potwierdzanie tożsamości itp.

Groszek podkreślił, że współpracę z rządem przy realizacji programu banki traktują przede wszystkim jako wyraz zaufania, a także weryfikację tego, czym się szczycą - wysokiego poziomu technologicznego oraz bezpieczeństwa.

Wiceprezes ZBP zaznaczył, że banki realizują program pro bono - świadomie zrezygnowały w tym przypadku z opłat, choć usługa, jaką jest potwierdzanie tożsamości online, ma na rynku swoją cenę.

Choć banki realizują program pro bono, nie oznacza to, że nie mają z tego żadnych korzyści - przyznał Groszek. Zwrócił uwagę, że uruchomieniu programu 500 plus towarzyszy coś w rodzaju edukacji oszczędnościowej.

Jego zdaniem to bardzo pozytywny sygnał - pojawia się perspektywiczne myślenie o tych pieniądzach, mówi się o odkładaniu ich na przyszłość. Ludzie są do tego zachęcani zarówno przez rząd, który mówi, że warto część tych środków odkładać dla dzieci, jak i banki, które oferują wiele specjalnych usług. A jeśli zachęcą klientów do oszczędzania, będzie to również z korzyścią dla banków.

W ocenie Groszka sukces przy realizacji programu 500 plus otwiera drogę do dalszej współpracy z administracją publiczną. Zwrócił uwagę, że rządowy system ePUAP jest "bardzo rozwiniętym półproduktem" - znajduje się tam bardzo dużo informacji, zdigitalizowano w nim wiele użytecznych treści, jednak problemem jest potwierdzanie tożsamości.

Żeby cokolwiek załatwić, trzeba mieć instrumenty do potwierdzania tożsamości; bez tego ePUAP może być jedynie źródłem informacji. I tu - wskazał Groszek - mogłyby pomóc banki, oferując potwierdzanie tożsamości przez bankowość elektroniczną.

Na ePUAP jest ok. 500 tys. kont, z czego tylko 200 tys. użytkowników ma profil zaufany (potrzebny do załatwienia sprawy online); tymczasem elektronicznych kont bankowych jest w Polsce ok. 20 mln.

W ocenie Groszka warto byłoby też zintegrować ten system z serwisami transakcyjnymi banków; wówczas, np. składając wniosek o prawo jazdy, można by od razu uiścić opłatę, co również byłoby wygodne dla użytkowników.

Groszek nie wykluczył, że przy dalszej współpracy z administracją banki chciałyby pobierać przynajmniej opłaty pokrywające koszty.

Jak dodał, w perspektywie jest rozwijanie dalszych usług, takich jak np. e-paragon, czyli przechowywanie w wersji elektronicznej dokumentów, których na co dzień nie potrzebujemy, ale warto je trzymać np. w razie konieczności reklamacji, czy też na e-usługi zdrowotne.

Zdaniem Groszka banki mogłyby uczestniczyć w zintegrowaniu informacji na temat zdrowia, które obecnie są rozproszone, np. dotyczących grupy krwi, kontaktów alarmowych, deklaracji przekazania narządów. Warto, żeby takie informacje znajdowały się w jednym miejscu, np. w ramach funkcjonalności karty płatniczej, elektronicznego dowodu osobistego czy też specjalnej aplikacji na smartfonie.

Przy czym - jak zaznaczył wiceprezes ZBP - jeśli baki udostępniałyby w tym celu swoją technologię, nie miałyby dostępu do tych danych, oferowałyby jedynie "wejście do systemu".

Na dalszą współpracę z bankami otwarty jest również rząd. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk mówił PAP, że duże zainteresowanie, jakim cieszy się możliwość składania wniosków o świadczenie wychowawcze za pośrednictwem banków, świadczy o tym, że ludzie najchętniej wybierają to rozwiązanie, w którym na co dzień funkcjonują.

"To dla nas, dla administracji, lekcja, że trzeba myśleć takimi kategoriami: nie zmuszać ludzi do tego, żeby robili coś dodatkowo, tylko umożliwiać im korzystanie z tego, z czym na co dzień mają do czynienia" - ocenił.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ZBP: udział banków w programie 500+ to początek e-usług

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!