PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Złota szansa Niemiec

Autor: Marcel Fratzscher, Jürgen Fitschen, Reiner Hoffmann (Źródło: Project Syndicate Polska) *
20-05-2015 10:28
Złota szansa Niemiec
Fot. Shutterstock.com

Wydaje się, że niemiecka gospodarka jest rozpędzona jak nigdy. Produkcja ma w tym roku wzrosnąć o ponad dwa procent, a płace o trzy procent. Nadwyżka na rachunku obrotów bieżących wyniesie 8,4 procent PKB. Bezrobocie w ubiegłej dekadzie spadło o połowę i dziś jest najniższe w historii. Niemieccy eksporterzy pozostają wysoce innowacyjni i konkurencyjni. Rząd dysponuje znaczącą nadwyżką budżetową. Podczas gdy reszta Europy pogrążona jest w kryzysie i zwątpieniu, przyszłość Niemiec wydaje się dostatnia i bezpieczna. Pozory mogą jednak mylić.

W istocie optymistyczne dane makroekonomiczne to tylko część prawdy. Od kiedy w 1999 roku wprowadzono euro, wzrost wydajności w Niemczech jest na poziomie europejskiej średniej, płace realne spadły w przypadku połowy siły roboczej, a średni roczny wzrost PKB wynosi zaledwie 1,2 procent.
Głównym powodem, dla którego Niemcy tak kiepsko wypadają pod tym względem, jest utrzymująca się na słabym poziomie stopa inwestycji, która należy do najniższych wśród krajów OECD. Efektem jest pogarszający się stan infrastruktury, w tym dróg, mostów i szkół. Jeśli dodamy do tego niekorzystne regulacje dla biznesu, nie dziwi, że przedsiębiorcy są pełni obaw. Od 1999 roku największe niemieckie koncerny międzynarodowe podwoiły liczbę swoich pracowników za granicą, ograniczając jednocześnie zatrudnienie w kraju.

W umowie koalicyjnej z 2013 roku Unia Chrześcijańskich Demokratów (CDU) i Socjaldemokraci (SPD) postawili sobie za cel podniesienie publicznych i prywatnych inwestycji o trzy procent PKB, czyli 90 miliardów euro rocznie, by zbliżyć się do średniej OECD. Choć nie jest to szczególnie ambitne zadanie  – w końcu Niemcy miały wtedy nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących sięgającą 7,8 procent PKB – jego realizacja jest kluczowa dla dalszej pomyślności kraju.

W sierpniu ubiegłego roku rząd Niemiec powołał liczący 21 członków komitet ekspertów (w tym autorów niniejszego materiału) wywodzących się z kręgów biznesu, finansów, związków zawodowych i grup akademickich, który miał sprecyzować, jak osiągnąć ten cel. W ubiegłym miesiącu komitet przedstawił dziesięciopunktowy plan działań, który pomimo rozbieżności w takich kwestiach jak podatki czy finansowanie publicznych inwestycji ze źródeł prywatnych jest przykładem porozumienia na bezprecedensowo szeroką skalę.  

Autorzy dokumentu wzywają do ograniczenia wpływu inwestycji publicznych na konsolidację rządowego budżetu. Zaproponowany przez nich plan nie kwestionuje konstytucyjnego progu zadłużenia, który nakazuje rządowi federalnemu utrzymywanie strukturalnego deficytu na poziomie nieprzekraczającym 0,35 proc. PKB. Sugeruje jednak podjęcie zobowiązania polegającego na zachowaniu inwestycji na poziomie przynajmniej dorównującym tempu amortyzacji państwowej infrastruktury i wykorzystywanie niespodziewanych nadwyżek budżetowych na zwiększanie inwestycji publicznych.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

39 234 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

730 095 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 992 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP