XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zmiana polityki FED niekorzystna dla rynków wschodzących

Zmiana polityki FED niekorzystna dla rynków wschodzących
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zakończenie programów luzowania ilościowego oraz powrót do normalnej polityki pieniężnej będzie miało negatywne następstwa dla krajów wschodzących, ale skala odpływu kapitału będzie mniejsza niż wcześniej - ocenia w raporcie NBP.

"(...)Ze względu zatem na mniejsze, niż we wcześniejszych epizodach odpływu kapitału zagranicznego z gospodarek wschodzących, ryzyko niedopasowania pozycji walutowej (ang. currency mismatch) oraz struktury terminowej (ang. maturity mismatch) aktywów i pasywów, ewentualne negatywne skutki silnego odpływu kapitału z tych gospodarek w reakcji na normalizację polityki pieniężnej w krajach rozwiniętych powinny być mniejsze niż w przeszłości. Silny odpływ kapitału z gospodarek wschodzących prawdopodobnie miałby jednak negatywny wpływ na tempo wzrostu gospodarczego w tych krajach, chociażby poprzez spadek dostępności kredytu wraz z jego negatywnymi następstwami dla zysków przedsiębiorstw" - napisał NBP w raporcie.

Niedawno FED zapowiedział stopniowe odchodzenie od polityki skupu aktywów.

NBP pisze, że jednocześnie można wymienić kilka czynników, które mogą oddziaływać hamująco na odpływ kapitału z rynków wschodzących.

"Po pierwsze, normalizacja polityki pieniężnej głównych banków centralnych najprawdopodobniej nie nastąpi wszędzie w tym samym czasie" - napisano.

"Po drugie, warto zauważyć, że tendencja do rosnącego udziału inwestorów zagranicznych na lokalnych rynkach obligacji w krajach wschodzących miała miejsce już zanim główne banki centralne wprowadziły programy luzowania ilościowego, a nawet przed wybuchem globalnego kryzysu finansowego. Wydaje się więc, że zakończenie niekonwencjonalnej polityki pieniężnej przez te banki nie powinno doprowadzić do trwałego odwrócenia tego trendu (choć w krótszej perspektywie nie można wykluczyć przejściowego odwrócenia się inwestorów zagranicznych od obligacji krajów wschodzących" - napisano.

"Po trzecie, w ostatnim okresie wśród inwestorów zagranicznych istotnie zmieniło się postrzeganie długu krajów wschodzących, który coraz częściej przez banki inwestycyjne traktowany był jako jedna z głównych klas aktywów. Niektórzy analitycy i komentatorzy rynków twierdzili wręcz, że obligacje gospodarek wschodzących stały się "bezpieczną przystanią", a więc aktywami, które są kupowane w okresach podwyższonej niepewności czy też zmienności na rynkach" - dodano.

NBP pisze, że krajami, które najbardziej ucierpią w wyniku normalizacji polityki monetarnej będą kraje wschodzące Europy oraz Ameryki Łacińskiej, ze względu na duży udział inwestycji portfelowych w obligacje tych krajów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmiana polityki FED niekorzystna dla rynków wschodzących

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!