Zmienność złotego podwyższona do końca tygodnia

Zmienność złotego podwyższona do końca tygodnia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zmienność złotego może być podwyższona do końca tygodnia z uwagi na niską płynność - ocenia Marcin Sulewski, ekonomista BZ WBK.

Jego zdaniem, na notowania polskich aktywów może potencjalnie wpłynąć komunikat Fed w środę oraz dane z amerykańskiego rynku pracy w piątek. - Dziś (2 maja) działo się stosunkowo niewiele. Więcej działo się wczoraj, kiedy przy niskiej płynności na polskim rynku i przy umocnieniu dolara na świecie złoty i inne waluty rynków wschodzących ucierpiały. Złoty radził sobie zdecydowanie najgorzej, co na pewno w dużej mierze jest pochodną tego, że płynność na polskim rynku była wczoraj bardzo niska - powiedział Sulewski.

Jak ocenił, wahania na polskim rynku walutowym mogą być wyższe niż na innych rynkach, więc jest ryzyko, że zmienność kursu złotego pozostanie na podwyższonym poziomie do końca tygodnia. 

W środę po południu EUR/PLN waha się nieco poniżej wtorkowego szczytu, który wynosił ok. 4,29/EUR. Zdaniem Sulewskiego, na notowania polskich aktywów mogą potencjalnie wpłynąć komunikat Fed w środę wieczorem oraz piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy.

- Fed mógłby dziś wpłynąć na notowania, aczkolwiek nie sądzę, żeby w komunikacie były treści, które istotnie zmieniłyby oczekiwania rynku - dodał.

Zdaniem Sulewskiego, jeżeli piątkowe dane z USA o zatrudnieniu poza rolnictwem w kwietniu zaskoczą pozytywnie, dolar może się umocnić, co z kolei mogłoby zaszkodzić złotemu, szczególnie przy niskiej płynności na polskim rynku.

Z kolei mówiąc o rynku długu, Sulewski wskazuje, że rentowności krajowych obligacji rośnie dziś od rana na środku i długim końcu o 7-8 pb. - Widać było reakcję na odczyt inflacyjny, który trochę zaskoczył w górę. Za granicą rentowności też rosną, ale wyraźnie mniej. Skala zmian na krajowym rynku długu jest wzmacniana przez niższą płynność - powiedział Sulewski.

Jak dodał, krajowe obligacje dość mocno zyskały w ostatnich tygodniach, więc potencjał do dalszego spadku rentowności wydaje się być ograniczony. - Gdyby z zagranicy przyszedł jakiś negatywny impuls, to wtedy jest ryzyko, że krajowe obligacje będą traciły więcej niż zagraniczne - dodał.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2018 r. wzrosły o 1,6 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash. 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmienność złotego podwyższona do końca tygodnia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!