PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zysk PKO BP najwyższy w sektorze bankowym

Autor: wnp.pl (Katarzyna Walterska)
22-05-2017 10:50 |  aktualizacja: 22-05-2017 12:00
Zysk PKO BP najwyższy w sektorze bankowym
Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Zysk netto osiągnięty przez Grupę Kapitałową PKO Banku Polskiego w pierwszych trzech miesiącach 2017 roku wyniósł 525 mln zł i ponownie był najwyższy w polskim sektorze bankowym. W tym samym okresie roku ubiegłego zysk wynosił 638,6 mln zł.

Skonsolidowany wynik na działalności biznesowej ukształtował się na poziomie 2,97 mld zł i był o 10,7 proc. wyższy niż rok wcześniej. Bank utrzymał tym samym dwucyfrowe tempo wzrostu tego wyniku. Było to zasługą wzrostu wolumenów kredytów i depozytów, wzrostu marży odsetkowej oraz wyniku prowizyjnego poprawiającego się dzięki zwiększaniu skali działania.
- Dobre wyniki polskiej gospodarki wspierają rozwój działalności biznesowej PKO Banku Polskiego. Grupa Kapitałowa osiągnęła w I kwartale zysk na poziomie 525 mln zł, ponownie najwyższy w sektorze. Realizując Strategię wdrażamy kolejne nowoczesne usługi, wspierając tym samym cyfrową transformację gospodarki. Efektem jest szybki przyrost klientów, widoczny zwłaszcza w grupach wiekowych, które w naturalny sposób chętniej korzystają z innowacyjnych rozwiązań - mówi Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego

Skonsolidowane aktywa PKO Banku Polskiego w I kwartale 2017 roku wyniosły 288,5 mld zł, a ich wartość w szybkim tempie zbliża się do okrągłego poziomu 300 mld zł. Jeszcze przed rokiem aktywa wynosiły 267,1 mld zł, w ciągu dwunastu miesięcy osiągnięto więc ich wzrost o 8 proc. Po pierwszym kwartale PKO BP w dalszym ciągu zajmował pozycję absolutnego lidera na rynku kredytów z udziałem na poziomie 17,7 proc. oraz na rynku depozytów z udziałem wynoszącym 17,3 proc.

Dalsze wzmocnienie pozycji kapitałowej i poprawa jakości portfela kredytowego
Po pierwszych trzech miesiącach 2017 r. wskaźniki kapitałowe banku znajdowały się na wysokich poziomach, istotnie powyżej wymogów regulacyjnych. Łączny współczynnik kapitałowy wyniósł 15,6 proc., a współczynnik kapitału Tier 1 ukształtował się na poziomie 14,77 proc. Koszt ryzyka w samym pierwszym kwartale wyniósł 74 pb., czyli był o 6 pb. niższy niż w czwartym kwartale 2016 r. Na niskim poziomie 5,9 proc. pozostawał udział kredytów z rozpoznaną utratą wartości. Ich pokrycie odpisami wzrosło do 66,5 proc. Dane te pokazują utrzymanie korzystnego trendu poprawy jakości portfela kredytowego banku i odzwierciedlają odpowiedzialne podejście do rozwoju biznesu.

PKO Bank Polski notuje jeden z najefektywniejszych wzrostów organicznych na rynku w zakresie liczby prowadzonych rachunków. Ponad połowę nowych kont otwierają osoby poniżej dwudziestego szóstego roku życia. Bank ma 9,3 mln klientów i prowadzi blisko 7 mln rachunków bieżących, z czego już ponad 1,1 mln to konta osób w wieku poniżej dwudziestu sześciu lat. Klienci z tej grupy wiekowej otwierają nowe konto w PKO Banku Polskim co 20 sekund. PKO Bank Polski jest również największym wystawcą kart płatniczych na polskim rynku. W pierwszym kwartale ich liczba wzrosła o 121 tys. do niemal ośmiu milionów.

NA GIEŁDZIE


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 100 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

716 069 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 987 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP