3,4 mld euro na projekty środowiskowe w ramach LIFE

3,4 mld euro na projekty środowiskowe w ramach LIFE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

KE przeznaczyła ponad 3,4 mld euro na unijne projekty poświęcone ochronie środowiska i klimatu w ramach nowej edycji programu LIFE (lata 2014-2020) - poinformowała we wtorek wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dorota Zawadzka-Stępniak.

LIFE to jedyny instrument finansowy UE poświęcony wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu. Głównym celem programu jest pomoc we wdrażaniu unijnego prawa ochrony środowiska, a także identyfikacja i promocja nowych rozwiązań dla problemów dotyczących środowiska i ochrony przyrody.

Polskie firmy lub instytucje w ramach programu wspieranego przez NFOŚiGW mogą liczyć nawet na 95 proc. dofinansowania. UE zapewnia do 60 proc. dofinansowania projektu, pozostałe 35 proc. można pozyskać w ramach wsparcia z NFOŚiGW. Nabór wniosków na 2015 r. rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do 15 września.

Zawadzka-Stępniak przypomniała, że dotychczas w programie LIFE dominowały zagadnienia dotyczące ochrony przyrody i wspierania różnorodności biologicznej. W nowej perspektywie Komisja Europejska zdecydowała się poszerzyć program o tematykę klimatyczną i przeznaczyła na nią 25 proc. całej dostępnej puli. W ramach tego podprogramu mogą więc być też realizowane projekty dotyczące zapobiegania zmianom klimatycznym, adaptacji do zmian klimatu czy edukacji w tym obszarze.

Wiceprezes dodała, że w 2014 r. z Polski do KE zgłoszono 58 projektów i choć w KE trwa jeszcze procedura kwalifikacyjna, są one w jej opinii dobrze przygotowane i wysoko oceniane. "Bardzo zależy nam, by polskie projekty były w czołówce tych, które zyskały akceptację KE" - podkreśliła Zawadzka-Stępniak.

W ramach poprzedniej perspektywy budżetowej UE Polska wykorzystała ponad 90 proc. środków z programu LIFE i zrealizowała 64 projekty na ponad 600 mln zł. To - w ocenie wiceprezes - dość znaczny udział.

NFOŚiGW zorganizował w Warszawie dni otwarte poświęcone programowi LIFE. Fundusz przedstawił tam główne założenia unijnej inicjatywy i procedury składania wniosków. Wiedzę teoretyczną skonfrontował z doświadczeniami firm.

Zawadzka-Stępniak w rozmowie z PAP wyjaśniła, że LIFE wspiera przede wszystkim projekty innowacyjne. "Tematyka jest dosyć szeroka, bo tu jest duży podprogram działań na rzecz środowiska i podprogram działań na rzecz klimatu. Więc wszelkie działania w zakresie ochrony środowiska, w zakresie efektywnego zagospodarowania zasobów, również kwestia komunikacji i informacji o ochronie środowiska i o ochronie klimatu, ale również kwestie adaptacji do zmian klimatu, działań dotyczących ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, są właśnie wspierane w tej inicjatywie" - powiedziała.

LIFE kierowany jest zarówno do przedsiębiorców, jak i organizacji pozarządowych i jednostek budżetowych. Składane projekty oceniane są pod względem merytorycznym, celowości podjętych działań, spójności i skuteczności wykorzystania środków.

NFOŚiGW w ramach programu współfinansowania stworzył katalog kosztów, które kwalifikują projekt do dotacji i jaka maksymalna stawka za konkretne działania może być przez Fundusz zaakceptowana. "To ułatwia beneficjentom pisanie wniosku i kalkulowanie budżetu" - zauważyła wiceprezes.

Zawadzka-Stępniak przedstawiła, jak wygląda procedura składania wniosku w ramach programu LIFE. Jak tłumaczyła, najpierw NFOŚiGW podejmuje decyzję wstępną dotyczącą współfinansowania, następnie projekt trafia do KE; gdy otrzyma jej pozytywną ocenę, wraca do Funduszu, tam jest oceniany ponownie i zapada decyzja o dofinansowaniu. Po podpisaniu umowy prowadzony jest monitoring projektów oraz kontrole - planowane i doraźne.

Podczas dni otwartych wypowiadali się m.in. przedsiębiorcy, którzy korzystają z dotacji programu LIFE. Szef firmy Investeko S.A. z Katowic Arkadiusz Primus mówił, że gdy zabiegał o dofinansowanie, udało mu się przekonać KE i NFOŚiGW, iż problemy ekologiczne mają również potencjał gospodarczy. Dzięki temu firma buduje obecnie w Świętochłowicach (woj. śląskie) eksperymentalną spalarnię odpadów, pełniącą przy okazji rolę centrum badawczo-rozwojowego firmy. Obiekt jednak - jak tłumaczył Primus - w ramach zobowiązań programu LIFE ma pełnić także funkcję edukacyjno-demonstracyjną.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 3,4 mld euro na projekty środowiskowe w ramach LIFE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!