42 proc. Polaków źle ocenia gospodarkę, 32 proc. dobrze

42 proc. Polaków źle ocenia gospodarkę, 32 proc. dobrze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Po 32 proc. Polaków oraz Czechów, 11 proc. Słowaków i 18 proc. Węgrów ocenia obecną sytuację gospodarczą w swoim kraju, jako dobrą - wynika za sondaż CBOS dotyczącego sytuacji gospodarczej w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech.

Za złą sytuację gospodarczą w swoim kraju uznało 42 proc. Polaków, 40 proc. Czechów, 55 proc. Słowaków i 33 proc. Węgrów.

Jak podkreślono w badaniu, w porównaniu z wynikami zarejestrowanymi w okresie od czerwca do września ubiegłego roku można mówić o pewnej poprawie nastrojów gospodarczych w Polsce, Czechach i na Węgrzech oraz o ich względnej stabilności na Słowacji, gdzie tylko minimalnie się one pogorszyły.

W przewidywaniach dotyczących sytuacji ekonomicznej w poszczególnych krajach najsilniej zaznacza się przekonanie o braku zmian. W Polsce zanotowano największy na tle pozostałych krajów odsetek osób spodziewających się poprawy sytuacji gospodarczej w najbliższym roku (30 proc.). W przypadku Czechów i Węgrów odpowiednio było to 26 proc. i 24 proc.; natomiast wśród Słowaków było to 23 proc.

Słowacy są największymi pesymistami wśród badanych grup: o 24 proc. z nich wskazało, że sytuacja gospodarcza w ich kraju w ciągu roku pogorszy się. W Polsce takie zdanie zaprezentowało 20 proc. badanych, zaś na Węgrzech i Czechach - po 19 proc.

Spośród mieszkańców krajów objętych badaniem najczęściej Polacy (52 proc.) deklarowali zadowolenie ze swojej sytuacji materialnej. Na drugim miejscu pod względem satysfakcji z poziomu życia lokowali się Czesi (45 proc.), następnie Słowacy (27 proc.) i Węgrzy (22 proc.).

Mieszkańcy czterech krajów objętych badaniem na ogół nie przewidują zmian sytuacji materialnej swoich gospodarstw domowych w ciągu najbliższego roku. 69 proc. Polaków nie spodziewa się zmian warunków materialnych swojego gospodarstwa domowego. Taką samą opinię wyraziło po 60 proc. Słowaków i Węgrów oraz 58 proc. Czechów.

24 proc. Polaków oceniło, że sytuacja ich gospodarstwa domowego pod względem materialnym poprawi się w ciągu najbliższego roku, podobnego zdania było po 19 proc. Czechów i Słowaków oraz 20 proc. Węgrów.

Badanie CBOS "Ocena i prognozy sytuacji gospodarczej i warunków materialnych gospodarstw domowych w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech" przeprowadzone zostało we współpracy z partnerami z Czech (CVVM), Słowacji (FOCUS) i Węgier (TÁRKI).

Sondaż w Polsce został przeprowadzony metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo w dniach 7-14 stycznia 2016 r. na liczącej 1063 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych osób.

W Czechach (CVVM Sociological Institute) badanie realizowano od 11 do 18 stycznia 2016 r. (próba losowa 1047 osób), na Słowacji (FOCUS) od 31 stycznia do 7 lutego 2016 r. (próba losowa 1000 osób); badanie na Węgrzech (TÁRKI) odbyło się od 15 do 20 stycznia 2016 roku (próba losowa 1001 osób).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 42 proc. Polaków źle ocenia gospodarkę, 32 proc. dobrze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!