XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

50 mln euro. Tak Polska wspiera gospodarki dotknięte kryzysem migracyjnym

50 mln euro. Tak Polska wspiera gospodarki dotknięte kryzysem migracyjnym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska okazała się hojna we wsparciu dodatkowych inicjatyw realizowanych przez Europejski Bank Inwestycyjny, wpłacając rekordową dla nas sumę 50 mln euro. To pieniądze przeznaczone m.in. na wspieranie gospodarek krajów dotkniętych kryzysami migracyjnymi.

- Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) obserwuje procesy migracyjne i problemy uchodźców, w polu jego zainteresowania leżą m.in. wschodnie Bałkany i południowe rejony Europy, które muszą się zmierzyć z problemami spowodowanymi przez kryzys w Syrii i ekonomiczną migrację - podkreśliła Heike Rüttgers, dyrektor w Europejskim Banku Inwestycyjnym, biorąca udział w sesji „Sektor prywatny w pomocy rozwojowej. Jak pomagać skuteczniej?” podczas 10. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

EBI chce przeznaczyć dodatkowe 6 mld euro na inwestycje przede wszystkim w sektorze prywatnym. Pożycza pieniądze zwłaszcza na unowocześnianie infrastruktury społecznej, wspierając wrażliwe gospodarki, dotknięte przez kryzys w Syrii. Realizowanym celem jest też powstawanie nowych miejsc pracy. 

Bank przeznacza środki pomocowe na podstawową infrastrukturę społeczną w takich sektorach jak zdrowie, zarządzanie odpadami, edukacja. Wiele działań ma na celu tworzenie różnych możliwości aktywizacji młodych ludzi, w szczególności kobiet. Na te cele bank przekazuje ok. 1,4 mld euro.

EBI podejmuje też inwestycje wyższego ryzyka w sektorze prywatnym. W tym obszarze ułatwia dostęp do finansowania dla małych i średnich firm. Powstały specjalne plany dzielenia ryzyka. W ten sposób wspierane są m.in. startupy. Na te cele EBI przeznaczył 2,6 mld euro.

- Uważamy, że dodatkowe pożyczki, jakich chce udzielać EBI muszą być wsparte dodatkowym wkładem i dlatego jesteśmy wdzięczni, że Polska okazała się hojna w swoim wsparciu wpłacając 50 mln euro. W sumie od krajów członkowskich udało się dotąd uzyskać około 130 mln euro - mówiła Heike Rüttgers.

Jak podkreśliła Aleksandra Piątkowska, dyrektor Departamentu Współpracy Rozwojowej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Polska przekazując do EBI największą historycznie składkę pokazała, że jest żywotnie zainteresowana tym, by gospodarki innych krajów były stabilne i zwiększały swoją odporność na kryzysy, w tym ten wywołany migracjami.

Rüttgers podała, że dotąd EBI uruchomił około jedną trzecią projektów, które zamierza zrealizować do 2020 r. - Już możemy zaobserwować pierwsze rezultaty inwestycji. Dzięki nim zostały utworzone 54 tysiące miejsc pracy, ponad 6 tysięcy studentów weszło w systemy edukacji, pojawiły się ważne inwestycje miejskie i transportowe, 3 miliony osób uzyskało dostęp do dobrej jakości wody i lepszej sytuacji sanitarnej - wymieniała pierwsze rezultaty.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 50 mln euro. Tak Polska wspiera gospodarki dotknięte kryzysem migracyjnym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!