Akcje w Europie mocno tanieją - nowy etap wojny handlowej

Akcje w Europie mocno tanieją - nowy etap wojny handlowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Notowania głównych europejskich indeksów giełdowych wyraźnie spadają w pierwszej fazie handlu w środę. Inwestorzy wyprzedają aktywa dyskontując nowy etap wojny handlowej na linii USA- Chiny.

  • Największe spadki notują sektory dóbr wyższego rzędu, sektor materiałowy oraz sektor energetyczny.
  • Zniżki w najmniejszym stopniu dotykają spółki sektora nieruchomości oraz przedsiębiorstwa oferujące dobra podstawowe.
  • Europa podąża za spadkami w Azji. W Japonii indeks Nikkei 225 stracił 1,2 proc. W Chinach wskaźnik SCI spadł o 1,8 proc. W Hongkongu indeks Hang Seng ze zniżką o 1,5 proc. W Korei Południowej wskaźnik KOSPI na minusie o 0,6 proc.

Poniżej notowania z godz. 9.55

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%) 1M (%) 1Y (%) YTD (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3444,11 -0,84 0,94 -1,04 -0,59 -1,71
DAX Niemcy 12480,35 -1,03 1,32 -2,82 0,35 -3,39
FTSE 100 W.Brytania 7619,91 -0,94 0,62 -1,52 3,96 -0,88
CAC 40 Francja 5387,96 -0,85 1,27 -1,57 4,81 1,42
IBEX 35 Hiszpania 9808,80 -0,81 0,53 -0,90 -6,13 -2,34
FTSE MIB Włochy 21824,11 -1,06 0,63 -1,19 3,37 -0,13
Największe spadki notują sektory dóbr wyższego rzędu, sektor materiałowy oraz sektor energetyczny. Zniżki w najmniejszym stopniu dotykają spółki sektora nieruchomości oraz przedsiębiorstwa oferujące dobra podstawowe.

O 1,1 proc. spada w UK kurs telewizji Sky, po najnowszej ofercie kupna przedstawionej przez 21st Century Fox, która zakłada cenę 14 GBP za akcję. Poprzednia oferta Fox zakładała 10,25 funtów za akcję. W międzyczasie amerykański Comcast zaoferował 12,5 GBP za akcję.

Europa podąża za spadkami w Azji. W Japonii indeks Nikkei 225 stracił 1,2 proc. W Chinach wskaźnik SCI spadł o 1,8 proc. W Hongkongu indeks Hang Seng ze zniżką o 1,5 proc. W Korei Południowej wskaźnik KOSPI na minusie o 0,6 proc.

EUR/USD nie notuje większych zmian i pozostaje na poziomie 1,1733.

W obliczu ucieczki kapitału do bezpiecznych przystani, Bund umacnia się o 2 pb. O tyle samo spadają rentowności benchmarków francuskich, brytyjskich i włoskich.

Z istotnych danych w środę, o godz. 13.00 podana zostanie w USA liczba wniosków o kredyt hipoteczny. O 14.30 opublikowane zostaną odczyty inflacji producenckiej z USA, a o 16.00 dane dot. zapasów amerykańskich hurtowników. O 16.30 cotygodniowe dane EIA.

Rynki z uwagą wysłuchają o godz. 17.35 Marka Carneya, szefa Bank of England oraz, o godz. 22.30, Johna Williamsa z Fed.

Poza kwestią wojny handlowej, inwestorzy z uwagą śledzą też europejskie tournee Donalda Trumpa. Na szczycie NATO (środa, czwartek), Trump nalegać będzie na zwiększenie wydatków Niemiec na zbrojenie.

"Niemcy są obecnie zakładnikiem Rosji oraz gapowiczem, jeśli chodzi o obronność" - powiedział w środę Trump. Po szczycie NATO Trump zostanie podjęty przez władze UK, a w niedzielę spotka się w Helsinkach z Władimirem Putinem, prezydentem Federacji Rosyjskiej.

USA ogłaszają wartą 200 mld USD listę do oclenia; Chiny odpowiadają

Biuro przedstawiciela USA ds. handlu ogłosiło w nocy z wtorku na środę wykaz chińskich produktów, o wartości 200 mld dolarów rocznie, a które mogą zostać objęte 10-procentowymi cłami. Są wśród nich m.in. lodówki, ryby, jabłka, bawełna i alarmy przeciwwłamaniowe. Konsultacje publiczne w tej sprawie mają się zakończyć 30 sierpnia 2018 roku. Strona chińska zapowiedziała retorsje.

"To całkowicie niedopuszczalne, by strona amerykańska ogłaszała listy ceł w sposób przyspieszający i narastający" - oceniło ministerstwo handlu w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej resortu. "Chiny są zszokowane działaniami USA (…), chiński rząd jak zwykle będzie zmuszony zastosować środki odwetowe" - napisano w oświadczeniu. Nie wyjaśniono, o jakie środki chodzi.

Prezydent USA Donald Trump grozi nałożeniem tych ceł w związku z brakiem zmian w polityce handlowej Chin oraz z odwetem Pekinu na wprowadzone wcześniej przez Waszyngton karne 25-procentowe taryfy na chiński eksport wart 34 mld dolarów rocznie. Taryfy te weszły w życie w ubiegłym tygodniu, a Chińczycy nałożyli cła odwetowe na amerykański eksport o podobnej wartości. Chiński resort handlu ocenił to jako wybuch "wojny handlowej o największej skali w historii gospodarki".

Trump mówił wcześniej, że może rozszerzyć taryfy na chiński eksport wart nawet 500 mld dolarów rocznie. Chiny, które nie importują z USA wystarczająco dużo, by mogły odpowiedzieć proporcjonalnie, zapowiadały odwet przy użyciu "narzędzi ilościowych i jakościowych".

Amerykański prezydent wielokrotnie zarzucał Chinom stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych, które jego zdaniem przyczyniły się do olbrzymiego deficytu USA w dwustronnej wymianie towarowej. W 2017 roku według danych amerykańskich deficyt ten wyniósł 375 mld dolarów. Chiny konsekwentnie odrzucają te oskarżenia. Chiny utrzymują, że nie zależy im na wojnie celnej i nie będą prowadzić działań wyprzedzających, ale będą stanowczo bronić swoich interesów.

"W krótkiej perspektywie ciężko dostrzec, co może zakończyć tę strategię wet-za-wet. To wszystko może zmusić inwestorów, by opierać portfele na bardziej stabilnych aktywach" - ocenił Richard Turnhill z Blackwater.

Ścieżka normalizacji będzie przewidywalna - Villeroy, EBC

"Rada EBC implementuje obecnie strategię normalizacji, która jest stopniowa i przewidywalna" - powiedział w środę w Paryżu Francois Villeroy de Galhau z Rady EBC.

Villeroy potwierdził wcześniejszą komunikację EBC, że stopy proc. pozostaną niezmienione przynajmniej do końca lata 2019 roku.

W środę głos zabrali też Mario Draghi, prezes EBC oraz Peter Praet, Yves Mersch i Daniel Nouy. Żaden z nich nie odniósł się jednak do kwestii bieżącej polityki pieniężnej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Akcje w Europie mocno tanieją - nowy etap wojny handlowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!