Analitycy: kolejny miesiąc z nadwyżką na rachunku obrotów bieżących

Analitycy: kolejny miesiąc z nadwyżką na rachunku obrotów bieżących
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W maju nadwyżka w obrotach bieżących wyniosła 574 mln euro - podał Narodowy Bank Polski. Ekonomiści wskazują, że to już drugi miesiąc z rzędu, gdy odnotowuje się nadwyżkę. Dodają, że może to być związane z mniejszymi transferami zysków za granicę.

W piątek Narodowy Bank Polski poinformował, iż w maju br. nadwyżka w obrotach bieżących wyniosła 574 mln euro wobec 714 mln euro nadwyżki w kwietniu i wobec 85 mln euro deficytu oczekiwanego przez ekonomistów. Dodano, że na dodatnie saldo rachunku bieżącego złożyły się: dodatnie salda transferów bieżących (742 mln euro), usług (485 mln euro) i obrotów towarowych (113 mln euro) oraz ujemne saldo dochodów (766 mln euro).

Analityk banku Pekao Piotr Piękoś ocenił, że obniżenie nadwyżki w obrotach bieżących względem kwietnia wynikało przede wszystkim ze zmniejszenia się nadwyżki salda handlowego w efekcie wyraźnego obniżenie się eksportu. To z kolei - jak wskazał - wynikało ze zmniejszenia się "sprzedaży zagranicznej w sektorze motoryzacyjnym, która była głównym czynnikiem odpowiedzialnym za wysoki odczyt eksportu w kwietniu".

"Z kolei czynnikiem wspierającym saldo obrotów bieżących był silny spadek deficytu na rachunku dochodów, wynikający głównie z nadzwyczaj silnego odczytu przychodów" - stwierdził.

W jego ocenie, w drugiej połowie tego roku w efekcie stopniowej odbudowy importu, wraz ze stabilizacją sytuacji na krajowym rynku pracy, saldo handlowe będzie notowało gorsze odczyty niż w pierwszym półroczu, kiedy "załamanie importu skutkowało sporymi nadwyżkami w handlu w niektórych miesiącach".

Główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki stwierdził, że głównym powodem nadwyżki w całym deficycie obrotów bieżących jest niski deficyt w saldzie dochodów. "Może to być związane z mniejszym transferem zysków za granicę w czasie, gdy koniunktura w Polsce jest słabsza i wyniki firm są gorsze" - wskazał.

Jak zaznaczył w maju została utrzymana nadwyżka w bilansie handlowym, choć była mniejsza niż w kwietniu. "Jest mniejsza, ponieważ w ubiegłym miesiącu mieliśmy do czynienia z +nadganianiem+ produkcji po długiej i śnieżnej zimie. Tym razem ten wzrost jest bardziej umiarkowany, gdyż nie działają już efekty pogodowe" - poinformował.

"Widzimy poprawę w zamówieniach eksportowych, więc wzrost eksportu będzie utrzymany. Może być na poziomie zbliżonym, bądź nieco wyższym niż w maju. Słabość popytu krajowego wciąż będzie ograniczać import i w efekcie saldo handlowe ukształtuje się na niewielkim minusie" - dodał.

NBP podał w piątek, że w maju br. eksport towarów został oszacowany na poziomie 12 mld 385 mln euro, a import 12 mld 272 mln euro. "W omawianym miesiącu odnotowano wzrost eksportu towarów przy jednoczesnym spadku importu, w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. W porównaniu z danymi za maj 2012 r. wartość eksportu towarów była wyższa o 366 mln euro, tj. o 3,1 proc., a import towarów był niższy o 593 mln euro, tj. o 4,6 proc. Dodatnie saldo obrotów towarowych wyniosło 113 mln euro i, w porównaniu do maja 2012 r., poprawiło się o 959 mln euro" - wskazano w komunikacie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Analitycy: kolejny miesiąc z nadwyżką na rachunku obrotów bieżących

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!