Andrzej Duda chce rzecznika klientów banków

Andrzej Duda chce rzecznika klientów banków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda przekonywał we wtorek, że należy powołać rzecznika klientów banków. Według niego, KNF powinna dążyć do obniżenia opłat bankowych. Duda uważa też, że od wielu lat państwo jest bezradne wobec dużych instytucji finansowych.

Politycy Platformy odpowiadają, że zarzuty Dudy wobec KNF i polskiego systemu bankowego są chybione, a kandydatowi PiS na prezydenta chodzi o odwrócenie uwagi od sprawy SKOK-ów.

"W naszym kraju trzeba zacząć poważną rozmowę o tym, kogo państwo powinno chronić" - podkreślił Duda na konferencji prasowej pod siedzibą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w Warszawie.

"Czy państwo powinno chronić sektor bankowy, w którym prawie 70 proc. banków to nie są banki polski, czy klientów banków, którzy od lat narażani są na straty i na jedne z najwyższych opłat bankowych w Europie?" - pytał polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Jak przekonywał, jeśli chcemy, by rozwijała się gospodarka i przemysł, potrzebny jest w Polsce dobrze funkcjonujący sektor bankowy. Według Dudy, relacje pomiędzy bankami i klientami "muszą być wyrównane" i nie może być "miażdżącej przewagi banku nad klientem".

Zdaniem Dudy, Komisja Nadzoru Finansowego powinna m.in. "wymusić" na bankach obniżenie prowizji bankowych czy likwidację bankowego tytułu egzekucyjnego. "Państwo powinno stać za obywatelem a nie za wielkimi instytucjami finansowymi" - podkreślił polityk.

Dlatego - przekonuje - trzeba powołać rzecznika klientów banków, który "będzie bronił praw klientów w starciu z wielkimi instytucjami finansowymi". "Od lat obserwujemy niemoc państwa wobec banków i to musi się zmienić" - zaznaczył Duda.

Kandydat PiS na prezydenta zarzucił rządowi, w tym premier Ewie Kopacz, że nic nie robi w sprawie osób, które wzięły kredyty we frankach.

W połowie marca Związek Banków Polskich zaproponował m.in. utworzenie dwóch funduszy - dla osób, które znajdą się w trudnej sytuacji życiowej oraz dla frankowiczów, na wypadek gwałtownego wzrostu kursu tej waluty, a także wprowadzenie możliwości zmiany zabezpieczenia kredytów hipotecznych.

Według prezesa ZBP Krzysztofa Pietraszkiewicza bankowcy, opracowując swoją koncepcję, brali pod uwagę to, co wydarzyło się na rynku kredytowym po decyzji SNB z 15 stycznia, stanowisko Komitetu Stabilności Finansowej i prezesa NBP, opinie prezydenta Bronisława Komorowskiego, a także premier Ewy Kopacz, wicepremiera Janusza Piechocińskiego oraz głosy w dyskusji, jakie pojawiły się po przedstawieniu koncepcji przewalutowania kredytów frankowych przez przewodniczącego KNF.

Do zarzutów Dudy wobec KNF odnieśli się na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie politycy Platformy. Poseł Mariusz Witczak (PO) przekonywał, że Duda zaatakował KNF i polski system bankowy, po to, aby odwrócić uwagę od problemów SKOK-ów. "Atakowanie KNF i systemu bankowego jest absolutnie chybione. Prosimy Dudę, aby z większą troską pochylił się na problemami związanymi ze SKOK-ami" - podkreślił. Jak ocenił, "granice między PiS, a SKOK-ami bardzo mocno się zacierają".

Poseł PO Marcin Święcicki przypomniał, że to KNF ujawniła "praktyki, jakie panowały w SKOK-ach" a Duda "ustawia się w roli rzecznika SKOK-ów", atakując instytucję, która przedstawiła te nadużycia. "Nasz system bankowy należy do najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych i najsprawniejszych systemów w Europie" - przekonywał.

Według publikacji "Wprost" i "Gazety Wyborczej", z materiałów zgromadzonych przez Komisję Nadzoru Finansowego wynika, że majątek zlikwidowanej w 2010 r. Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych, która kontrolowała system SKOK-ów i której prezesem był senator Grzegorz Bierecki, przekazany został do spółki będącej własnością kilku osób, w tym Biereckiego, mającego w niej najwięcej udziałów, nie zaś do instytucji w systemie SKOK np. do Kasy Krajowej.

Sprawie tej poświęcone było pismo szefa KNF Andrzeja Jakubiaka, które otrzymali: premier Ewa Kopacz, marszałek Senatu oraz szefowie CBA i ABW. Premier oceniła, że "sytuacja jest bardzo poważna" i należy ją wyjaśnić. Zespół prasowej ABW poinformował PAP, że materiał został przekazany do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

18 marca odbędzie się posiedzenie sejmowej komisji finansów publicznych ws. SKOK; ma mieć ono charakter niejawny.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Andrzej Duda chce rzecznika klientów banków

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!