Apel do rządu o twardą postawę ws. TTIP

Apel do rządu o twardą postawę ws. TTIP
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dziesięć tysięcy osób podpisało się pod apelem do polskich władz o zajęcie twardego stanowiska w sprawie umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi.


Chodzi o wyłączenie z umowy zapisów dotyczących rolnictwa i żywności.

TTIP nie uwzględnia zasady ostrożności

 - Po ujawnieniu dokumentów negocjowanego porozumienia przez Greenpeace, są coraz większe obawy, bo w umowie nie ma zapisu o fundamentalnej dla Unii Europejskiej zasadzie ostrożności - mówi Piotr Trzaskowski z fundacji Akcja Demokracja.

Produkcja amerykańskiej żywności mniej restrykcyjna

Jak wyjaśnia, w USA takie produkty jak pestycydy czy inne środki ochrony roślin są dopuszczane do użytku i to na konsumentach leży obowiązek udowodnienia, że są one szkodliwe.

- Z kolei w Unii Europejskiej obowiązuje zasada ostrożności, która mówi, że to producent wprowadzający produkt na rynek musi udowodnić, że nie jest on szkodliwy - mówi ekspert.

W Unii zdrowiej, w USA - taniej

- I to jest taka fundamentalna różnica, która sprawia, że w Stanach Zjednoczonych używa się większej liczby pestycydów niż w UE, gdyż my twierdzimy, że jest to zbyt duże zagrożenie dla pszczół, roślin, dla zdrowia ludzkiego, a w USA uważa się, że nie dowiedziono wystarczająco, że zagrożenie jest tak duże. Tak samo jest z GMO - mówi ekspert.

Produkty rolne z USA uderza jak tsunami w europejski rynek żywności?

TTIP otworzy więc rynek europejski na napływ olbrzymiej ilości żywności ze Stanów Zjednoczonych, gdzie produkuje się ją taniej.

Jak podkreśla ekspert, to będzie cios w europejskie rolnictwo.

Nawet według danych amerykańskiego rządu, import do Europy niektórych produktów ma się znacząco powiększyć - np. drobiu o 35 razy. Podobnie jest z mięsem wołowym czy wieprzowiną.

- To oznacza zalew naszego rynku tańszą żywnością, produkowaną w innych warunkach. I polski sektor drobiarski już się tego obawia - mówi Trzaskowski.

Przed TTIP jest jeszcze umowa CETA

13 maja Rada Unii Europejskiej będzie rozpatrywać TTIP i siostrzaną umowę - CETA pomiędzy UE a Kanadą. Ta druga ma teraz decydujące znaczenie, bo jest bardziej zaawansowana.

Ekspert dodaje, że jest to umowa bardzo podobna do tej z USA, zawiera też sporo szkodliwych mechanizmów, np. arbitrażowy.

- Dlatego liczymy na to, że rząd francuski wypowie się równie radykalnie na temat umowy CETA jak wobec TTIP - mówi Trzaskowski.

Prezydent Francji Fransois Hollande zapowiedział, że na obecnym etapie negocjacji Francja jest przeciwna porozumieniu TTIP między UE a USA.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Apel do rządu o twardą postawę ws. TTIP

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!