XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Aprecjacja złotego wyhamowała, SPW mogą dalej słabnąć

Aprecjacja złotego wyhamowała, SPW mogą dalej słabnąć
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W najbliższym tygodniu aprecjacja polskiej waluty może zostać zatrzymana i eurozłoty będzie pozostawać w okolicy 4,30 - uważają analitycy. Ich zdaniem, rentowności papierów skarbowych mogą dalej rosnąć, przy czym nie w takiej skali jak w kończącym się tygodniu.

  • Od poniedziałku złoty umocnił się względem euro o 0,7 proc., a kurs USD/PLN zniżkował ok. 1,3 proc.
  • Na przestrzeni ostatnich miesięcy EUR/PLN poruszał się w prawie 10-groszowej konsolidacji 4,25-4,34. Przez dużą część ostatnich miesięcy złoty konsolidował wokół okolic środka tego przedziału, czyli 4,30 i tak może być ponownie.
  • Polskie papiery skarbowe mogą kontynuować osłabienie, choć nie będzie ono tak mocne jak w ostatnich dniach. Dalszy wzrost rentowności jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na najbliższe dni, choć już w umiarkowanej skali.

"Byłbym nico ostrożny jeżeli chodzi o dalszą aprecjację złotego, bowiem patrząc z perspektywy historycznej, złoty i pozostałe waluty CEE są w największej mierze determinowane wyceną dolara. Ostatnie dane z USA były bardzo dobre i wskazują, że spowolnienie w gospodarce USA na przełomie roku mogło być przejściowe i związane z government shutdown. Jeśli kolejne odczyty to potwierdzą, to ewentualne umocnienie dolara na pewno nie będzie pomagać złotemu. Z drugiej strony nie widziałbym natomiast przestrzeni do osłabienia złotego, czyli powrotu EUR/PLN do 4,34" - powiedział Rafał Sadoch, analityk DM mBanku.

"Na przestrzeni ostatnich miesięcy EUR/PLN poruszał się w prawie 10-groszowej konsolidacji 4,25-4,34. Przez dużą część ostatnich miesięcy złoty konsolidował wokół okolic środka tego przedziału, czyli 4,30 i tak może być ponownie" - dodał.

Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ również nie spodziewa się w przyszłym tygodniu pojawienia się znacznej zmienności w wycenie złotego.

"Okolice EUR/PLN 4,30-4,33 będą utrzymane. Złoty nie jest w centrum wydarzeń. Nawet jeśli EUR/USD się rusza, to główna uwaga jest skierowana na dolara, a im mocniejsza jest ta waluta, to tym słabszy jest koszyk EM lub CEE. Wydaje mi się, że na eurodolarze w szerszej perspektywie mamy do czynienia z konsolidacją - z każdej strony możemy znaleźć czynniki, które powodują, że nie warto mocno się angażować, by grać na większe ruchy na FX" - powiedział.

RYNEK DŁUGU

Polskie papiery skarbowe mogą kontynuować osłabienie, choć nie będzie ono tak mocne jak w ostatnich dniach - uważa Arkadiusz Urbański, analityk rynku długu Banku Pekao.

"Dalszy wzrost rentowności jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na najbliższe dni, choć już w umiarkowanej skali. Patrząc na szerokie kwotowania rentowność polskich 10-letnich obligacji dotyka 3 proc., więc rynek może szukać równowagi wokół tego poziomu. W perspektywie najbliższych dni nie widać raczej szans na spadek rentowności 10-letnich papierów w okolice 2,80 proc." - powiedział

"2-letnie papiery nie powinny dalej się osłabiać - bardzo długo ich rentowność utrzymywała się na poziomie stopy referencyjnej, wobec 1,64-1,66 proc. obecnie. Tutaj nie widzę miejsca na dalsze wzrosty. Natomiast 5-latka ma jeszcze miejsce na ruch w górę o ok. 5-6 pb. do 3,40 proc." - dodał.

Rentowność polskich 10-latek wzrosła od poniedziałku o 24 pb., 5-latek o 20 pb., a 2-latek o 10 pb.

Urbański wskazał, że czynnikiem niepewności na najbliższy tydzień będzie retoryka banków centralnych. W środę zakończy się posiedzenie polskiej Rady Polityki Pieniężnej, a w czwartek Europejskiego Banku Centralnego.

  piątek piątek czwartek
  16.00 9.15 16.20
       
EUR/PLN 4,3045 4,3047 4,3075
USD/PLN 3,7747 3,7889 3,7878
CHF/PLN 3,787 3,79 3,7949
EUR/USD 1,1403 1,1361 1,1372
       
PS0421 1,65 1,63 1,63
PS0424 2,34 2,31 2,31
DS1029 2,98 2,94 2,93
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Aprecjacja złotego wyhamowała, SPW mogą dalej słabnąć

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!