Artur Soboń: w ramach PPP będzie także powstawał program Mieszkanie plus

Artur Soboń:  w ramach PPP będzie także powstawał program Mieszkanie plus
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Współpraca w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego jest priorytetem dla obecnego rządu – mówił w piątek wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń podczas debaty na Kongresie 590. Wskazał, że w perspektywie do zrealizowania jest 140 projektów w formule PPP na kwotę 50 mld zł.

Wiceszef resortu inwestycji i rozwoju brał w piątek udział w panelu "Instytucje samorządowe w modelu PPP", który odbył się podczas Kongresu 590 w Jasionce pod Rzeszowem.

Soboń wskazał, że w ramach PPP będzie także powstawał program Mieszkanie plus. Dodał, że niektóre samorządy już teraz wyrażają zainteresowanie realizacją rządowego programu mieszkaniowego w formule PPP.  - Są już uchwały Rad Gmin, które są gotowe w tej formule pozyskiwać partnera w realizacji Mieszkania plus - powiedział.

Wiceminister podkreślił, że w realizacji PPP najważniejszym partnerem dla rządu są jednostki samorządu terytorialnego. 

- Tych obszarów, w których PPP może się sprawdzić, jest na tyle dużo, że dzisiaj sami nie jesteśmy w stanie wszystkich wskazać. Jesteśmy przekonani, że będzie to formuła coraz bardziej atrakcyjna - podkreślił wiceminister. Ocenił, że na rozwój PPP można patrzeć "z optymizmem".

Soboń podkreślił, że nowelizacja ustawy o PPP była szeroko konsultowana i odpowiada na oczekiwania, które były sformułowane.

- To jest narzędzie, które będzie służyło temu, by tych projektów było jak najwięcej. Dzisiaj chcielibyśmy, żeby co najmniej 100 projektów mogło być realizowanych w formule PPP, żeby 5 proc. nakładów inwestycyjnych było w ten sposób konstruowane. Aby wskaźnik ich sukcesów był jak najwyższy, aby one kwotowo były jak najwyższe - mówił.

Formuła partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) jest jednym z narzędzi realizacji inwestycji mieszkaniowych w ramach programu Mieszkanie plus. Przedmiotem PPP może być budowa lub modernizacja istniejących budynków mieszkalnych połączona z późniejszym ich utrzymaniem lub zarządzaniem nimi przez partnera prywatnego. W takich projektach wkładem własnym samorządu może być grunt, na którym zostaną wybudowane mieszkania oraz dokumentacja projektowa.

W PPP partner prywatny, zaczyna otrzymywać wynagrodzenie dopiero z chwilą, gdy lokale zostaną wybudowane i będą mogły zostać oddane w najem. Wynagrodzenie dla partnera prywatnego płatne jest zazwyczaj w stałych, równych kwotach miesięcznych przez określony w umowie o PPP okres.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Artur Soboń: w ramach PPP będzie także powstawał program Mieszkanie plus

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!